czwartek, 28 marca 2024r.

Ile schną tynki cementowe? Sprawdź w jaki sposób przygotować idealną powłokę

photo 1565008447742 97f6f38c985cixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Tynkowanie mieszkania pomaga zabezpieczyć ściany przed czynnikami zewnętrznymi. W zależności od właściwości konstrukcji powinno się dobierać typ zaprawy w taki sposób, by zapewniła ona pełną ochronę przed wilgocią. W wielu przypadkach wciąż wykorzystywane są tradycyjne tynki cementowo-wapienne, które odznaczają się dobrymi parametrami. Jak długo schnie tak przygotowana zaprawa?

Tynki cementowo-wapienne – skąd wynika ich popularność?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ten typ zaprawy stanowił podstawowy wybór niemal każdego budowniczego. Dziś opcji jest znacznie więcej, nie oznacza to jednak, że tynki cementowo wapienne utraciły na znaczeniu. Wciąż są one bardzo popularne ze względu na kilka czynników, np.:

  • korzystną cenę – w dalszym ciągu zaprawy są znacznie tańsze niż na przykład mieszanki silikonowe,
  • doskonałą odporność na wilgoć i czynniki mechaniczne,
  • prosty sposób aplikacji – tynki można przygotować ręcznie lub wykorzystując agregaty tynkarskie,
  • uniwersalny charakter zaprawy – można ją zastosować na każdym typie powierzchni.

Tynk cementowo-wapienny złożony z kilku warstw

Najczęściej stosując ten typ zaprawy przygotowuje się 3 powłoki. Najpierw na zagruntowaną ścianę nanoszona jest tzw. obrzutka. Jej zadaniem jest zabezpieczenie podłoża i zwiększenie chropowatości, przed nałożeniem kolejnej powłoki.

W dalszej kolejności wylewany jest narzut. To właściwa warstwa tynku, której grubość uzależniona jest od kondycji ścian. Po częściowym wyschnięciu rozprowadzonej powłoki przygotowuje się gładź. To ostatnia warstwa, która ma pokryć nierówności i defekty powstałe podczas poprzednich kroków i nadać ostateczny wygląd tworzonej powłoki.

Jak długo schnie tynk cementowo-wapienny?

Wszystko zależy od kilku czynników, między innymi:

  • czasu podejmowanych prac – powłoka przygotowana w sezonie wiosennym będzie schnąć krócej niż tynk naniesiony jesienią,
  • grubości zaprawy – im grubszy tynk, tym dłuższy okres wysychania,
  • stopnia nawodnienia mieszanki – stosując agregat tynkarski należy bardziej rozcieńczyć zaprawę, co przekłada się na czas wysychania.

Średni okres schnięcia zaprawy cementowo-wapiennej wynosi od 7 do 14 dni na każdy centymetr grubości. Oznacza to, że powłoka gruba na 3 cm może w pełni ustabilizować się w czasie krótszym niż dwa miesiące. Wiele zależy też od stopnia jednolitości nałożonej masy. Przy ręcznym tynkowaniu można zauważyć strefową zmienność schnięcia. Dlatego warto wykorzystać agregaty tynkarskie, które przyspieszą pracę i pomogą przygotować jednolitą powłokę, która szybciej wyschnie.

Może spodobać Ci się również:

Najbezpieczniejszy materiał dla środowiska

Najbezpieczniejszy materiał dla środowiska

30 listopada 2019

Nie ma chyba dnia, w trakcie którego nie docierałyby do nas wiadomości na temat niepokojącego stanu ekosystemu. Widzimy je w telewizji, słyszymy o nich w radiu, natykamy się na nie…

Czytaj więcej