wtorek, 23 kwietnia 2024r.

Jak długo trwa leczenie ostrogi piętowej?

photo 1582380375444 275b280990a9cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyNnx8Ym9uZXxlbnwxfDB8fHwxNjQ5MzM1OTUwixlibrb 1.2.1q80w1080

Wraz z wiekiem, ryzyko pojawienia się zmian zwyrodnieniowych w obrębie kości i stawów jest znacznie większe. Przypadłości mogą też dotknąć osób młodszych, które przykładowo uprawiają jogging. W ich przypadku często spotkać można wystąpienie ostrogi piętowej. To choroba, która nieleczona może znacznie ograniczyć swobodę ruchów. Jak wygląda leczenie ostrogi piętowej? I czy to długotrwały proces?

Ostroga piętowa górna – jak się tworzy?

Zacznijmy od tego, na czym polega ta choroba. Najprościej mówiąc ostroga jest stwardniałą naroślą, która tworzy się najczęściej w dolnej części stopy w obrębie tzw. rozcięgna podeszwowego. W niektórych przypadkach narośl wyrasta u góry kości piętowej, wówczas mamy do czynienia z ostrogą górną.

Zmiana zwyrodnieniowa jest wynikiem długotrwałego obciążenia rozcięgna podeszwowego. To elastyczna i wytrzymała tkanka znajdująca się w dolnej części stopy, której zadaniem jest amortyzacja kroków i utrzymanie układu kostnego stopy w odpowiedniej kondycji. Osoby, które mają nadwagę, uprawiają bieganie czy inne aktywności fizyczne, częściej narażają tę tkankę na mikrourazy, które organizm będzie starał się zniwelować. W ten sposób od pięty może utworzyć się narośl, która z czasem ulega stwardnieniu.

Ostrogi na piętach – jakie są objawy?

Początkowo możemy w ogóle nie zauważać problemu. Najczęściej zmiana zwyrodnieniowa rozwija się bardzo powoli, a pierwsze efekty zaczniemy odczuwać często po kilku latach. Przy rozwiniętej ostrodze piętowej sytuacja zaczyna się jednak komplikować.

Pacjent, który ma do czynienia z taką dolegliwością może mieć ogromne kłopoty z chodzeniem. Ostroga piętowa będzie powodować ból w trakcie stawiania stopy, czasem nawet uniemożliwia zrobienie prostego kroku. Dolegliwość może znacznie utrudnić funkcjonowanie i wywołać stany zapalne, które pogorszą samopoczucie. W takich przypadkach bezwzględnie należy zgłosić się do specjalisty.

Jak leczy się ostrogi na piętach?

Dobór techniki leczenia zależy najczęściej od stopnia rozwoju zmiany. W początkowej fazie wystarczy jedynie profilaktyka – lekarz zaleca wówczas przykładowo stosowanie odpowiedniego obuwia podczas aktywności fizycznej oraz utrzymanie właściwej masy ciała, która również może przyczynić się  do dalszego rozwoju zwyrodnienia.

Przy bardzo rozbudowanej ostrodze piętowej, niekiedy stosuje się leczenie operacyjne. To jednak wymagający zabieg, które nie zawsze pomaga w skutecznym usunięciu problemu. Jedną z nowoczesnych metod leczenia jest terapia Orthokine, która polega na wykorzystaniu specjalnych białek ochronnych wstrzykiwanych w chore miejsce. Leczenie ostrogi piętowej w ten sposób jest bezpieczne dla organizmu i skutecznie pomaga usunąć problem.

Może spodobać Ci się również:

Jakie warunki ma spełniać warsztat samochodowy?

1 listopada 2020

Przejeżdżając przez dowolną miejscowość w kraju można niejednokrotnie spotkać warsztaty samochodowe. Takich miejsc serwisowania pojazdów jest wiele, jednak nie wszystkie oferują pomoc najwyższej jakości. Stąd też, posiadacze pojazdów, które ulegną…

Czytaj więcej