czwartek, 18 kwietnia 2024r.

Jaki podkład pod lakier akrylowy będzie najlepszy?

photo 1484136540910 d66bb475348dcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4fHxjYXIlMjB2YXJuaXNoaW5nfGVufDF8MHx8fDE2NTM5MTgwMTkixlibrb 1.2.1q80w1080

Idealna powłoka lakiernicza powinna bez problemów utrzymać się na karoserii przez wiele lat. Niestety przez niektóre błędy możemy znacznie obniżyć jakość przygotowanego lakieru. Do podstawowych uchybień zaliczamy niewłaściwe przygotowanie powierzchni. Warto przed aplikacją lakieru zabezpieczyć karoserię specjalnym podkładem, który będzie chronił blachę przed działaniem korozji. Jaki jest najlepszy do lakierów akrylowych?

Kiedy stosować podkłady reaktywne?

Z założenia ten preparat ma służyć walce z powstającą korozją. Dlatego na podkład reaktywny decydujemy się wtedy, gdy mamy do czynienia z częściowo uszkodzonym elementem, który jest bardziej podatny na proces rdzewienia. Podkład potrafi samodzielnie wytrawić skorodowane obszary, dlatego często stosowany jest przy elementach, które ciężko jest doczyścić z pomarańczowego nalotu. 

Dostępny w hurtowni lakierniczej podkład reaktywny zawiera żywice poliwinylowe lub kwas fosforowy, który świetnie radzi sobie ze rdzą. Podkład ma wysoką zdolność penetracji, dlatego możliwe będzie przygotowanie bardzo cienkiej warstwy takiego zabezpieczenia. Po jego zastosowaniu nie można jednak nakładać szpachli poliestrowych, ponieważ mogą one wchodzić w reakcję z kwasem fosforowym. Gdy przed lakierowaniem zamierzasz usunąć defekty, zastosuj dodatkowy podkład akrylowy, lub wykorzystaj produkt epoksydowy…

Uniwersalny podkład epoksydowy

To jeden z najczęściej polecanych przez dystrybutora lakierów samochodowych podkład. Odznacza się bardzo dobrymi właściwościami antykorozyjnymi oraz wysokim poziomem usieciowania. Taka konstrukcja będzie skutecznie chronić powierzchnię blachy przed rozwojem rdzy. Podkład ma również elastyczną i wytrzymałą budowę co daje pewną ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Produkt epoksydowy tworzy szczelną i wytrzymałą warstwę ochronną. Można go aplikować na stary lakier lub gołą blachę. Niektóre produkty zostały też wzbogacone w dodatki adhezyjne, które znacznie poprawiają przyczepność lakieru do powierzchni. Zaletą podkładu epoksydowego jest też możliwość pracy w systemie „mokro na mokro”, co przyspiesza proces odnawiania karoserii.

A może podkład akrylowy?

Jeśli chcemy przygotować powierzchnię do lakierowania i jednocześnie zamaskować nierówności, idealnie sprawdzi się podkład akrylowy. Dzięki temu produktowi łatwo ukryjemy drobne zarysowania. Grubsza warstwa wypełniacza pomoże uzupełnić strukturę lakieru i odtworzyć pierwotną powierzchnię. Podkład ma bardzo dobrą przyczepność, dzięki temu jest powszechnie wykorzystywany przy naprawie uszkodzeń lakierniczych i blacharskich.

Trzeba jednak podkreślić, że sam lakier akrylowy nie może zapewnić pełnej ochrony przed korozją. Trzeba go więc łączyć z innym typem podkładu, ponieważ tego typu preparatu nie nakłada się bezpośrednio na gołą blachę. Dobrze jest nałożyć podkład epoksydowy na wyczyszczoną powierzchnię, a po godzinie powtórzyć proces, wykorzystując podkład akrylowy.

Może spodobać Ci się również:

photo 1596079890744 c1a0462d0975cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMHx8b2ZmaWNlJTIwc3BhY2V8ZW58MXwwfHx8MTY0ODI4OTY2MQixlibrb 1.2.1q80w1080

Co to jest wirtualne biuro i dlaczego wirtualny adres jest przydatny każdemu przedsiębiorcy?

1 marca 2022

W ostatnich latach w sferze zarządzania małym lub większym przedsiębiorstwem nastąpiło wiele zmian. Utrzymanie biur stacjonarnych jest trudne, ze względu na ceny, a do tego dochodzi wiele innych czynników, podnoszących…

Czytaj więcej