środa, 24 kwietnia 2024r.

Od kiedy stosować leczenie ortodontyczne u dziecka i jaki aparat wybrać?

photo 1598531228433 d9f0cb960816cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0fHxkZW50aXN0JTIwc3RvbWFsb2dpc3R8ZW58MXwwfHx8MTY2NDI4MTU0NAixlibrb 1.2.1q80w1080

Aparaty ortodontyczne są dziś bardziej powszechną opcją leczenia wad zgryzu niż 30 lat temu. Wynika to częściowo z tego, że stają się one coraz bardziej akceptowane społecznie. Jednakże inne czynniki środowiskowe, takie jak np. nieprawidłowa dieta, również przyczyniają się do rosnącego popytu na takie rozwiązanie.

Większość dzieci zaczyna nosić aparat w wieku między 10 a 14 rokiem życia, ale bywa, że stomatolog zaleca nałożenie aparatu już w najmłodszym wieku, przy nieprawidłowo rozwijających się zębach mlecznych. O tym, kiedy nałożyć aparat decyduje ortodonta dziecięcy kraków jest miastem, w którym specjaliści od wad zgryzu doskonale opiekują się najmłodszymi pacjentami.

Jak sprawdzić, czy dziecko potrzebuje leczenia ortodontycznego?

Wady zgryzu to szereg objawów, których czasem nie widać na pierwszy rzut oka. Wśród nich wyróżnić należy problemy z gryzieniem pokarmów, oddychanie przez usta i zbyt wczesna utrata zębów mlecznych. Należy skonsultować się ze stomatologiem, jeśli zauważymy każdy niepokojący szczegół, gdyż jak najwcześniejsze wdrożenie leczenia daje najlepsze rezultaty.

Bardziej widoczne objawy, jakie mogą zaniepokoić rodziców to wysunięta do przodu lub cofnięta szczęka lub nierówne zęby, które się na siebie nakładają. Wówczas ortodonta pomoże dobrać odpowiedni rodzaj aparatu, a także będzie kontrolował leczenie przez określony czas. Zazwyczaj trwa to od roku do 18 miesięcy, jednak są to ogólne widełki, a każdy przypadek jest indywidualnie oszacowany czasowo.

Dlaczego nie warto odwlekać momentu założenia aparatu ortodontycznego?

Im wcześniej zakłada się aparat ortodontyczny, tym wcześniej pojawiają się pozytywne zmiany. Czekanie może powodować komplikacje, a poruszanie zębami staje się trudniejsze. Za tym idą inne komplikacje zdrowia uzębienia. Nie należy więc zwlekać z wizytą u ortodonty.

Z drugiej strony, zęby dziecięce dość szybko rosną i może zdarzyć się sytuacja, kiedy będzie trzeba wprowadzić leczenie dwufazowe. Oznacza to, że po kilku latach od pierwszego leczenia mogą wrócić wady zgryzu lub pojawić się nowe, a wówczas należy podjąć drugą rundę noszenia aparatu nazębnego.

Jaki aparat ortodontyczny wybrać dla dziecka?

Główny podział aparatów nazębnych to aparaty stałe i ruchome. Stały aparat ortodontyczny umieszczany jest na zębach na stałe, natomiast ruchomy jest zdejmowany o określonych porach. Tu warto posłuchać, jakie zawsze zalecenia ma lekarz stomatolog.

Istnieje spory wybór rodzajów aparatów, od metalowego do bardzo estetycznego – przezroczystego. W tej kwestii wybór zależy od rodziców i podyktowany jest zazwyczaj ceną, ale także wyglądem.

Może spodobać Ci się również:

Pompy ciepła - jak to działa? Zasada działania

Pompy ciepła – jak to działa? Zasada działania

12 czerwca 2020

Klimatyzacja i wentylacja montowa jest już dziś nie tylko w firmach czy biurowcach, ale również coraz powszechniej po prostu w domach. Na rynku wyróżnić można kilka rodzajów klimatyzacji i wentylacji.…

Czytaj więcej