czwartek, 18 lipca 2024r.

Ile powinna jeść świnka morska? Istotne kwestie związane z karmieniem świnek morskich

Ile powinna jeść świnka morska? Istotne kwestie związane z karmieniem świnek morskich

Świnki morskie to bardzo urokliwe, malutkie gryzonie z grupy ssaków. Istnieje bardzo wiele ich odmian – krótkowłose, długowłose, jednokolorowe, o wielu barwach, a najpiękniejsze z nich można podziwiać podczas wystaw. Zazwyczaj prawidłowa ich waga waha się w granicy 1-2 kg, a domowa świnka żyje od czterech do nawet ośmiu lat.

Historia tych zwierzątek sięga wielu tysięcy lat. Starożytni Inkowie ofiarowywali zwierzątka Bogom, a kawie domowe, bo tak brzmi podręcznikowa nazwa tych stworzonek, do dziś są częścią posiłku w Ameryce Południowej m.in. w Chile oraz Peru. W Europie zwierzaki zostały udomowione kilka wieków temu i są przemiłymi pupilami.

Świnka morska – karmienie

Często świnka morska jest pierwszym zwierzakiem, na jakiego zakup lub przygarnięcie się decydujemy. Jak sprawić, by długo żyła i była zdrowa? Jaki jest odpowiedni pokarm dla gryzoni? Przede wszystkim należy zapamiętać, że to zwierzę nie toleruje nabiału. Kawia domowa jest weganinem. Dlatego w diecie nie powinniśmy podawać jogurtu czy mleka – to może skończyć się źle. Śwince nie wolno dawać też mięsa ani ryb.

Ukochane potrawy świnki morskiej

Nietrudno się więc domyślić, że to stworzenie uwielbia sianko z dodatkami. Mogą to być niewielkie ilości zboża, warzyw czy owoców. Trzeba pamiętać, aby sianko było cały czas w klatce – gryzoń posiada długi przewód pokarmowy, a zjedzone jedzenie przepycha poprzednie, dlatego świnki sprawiają wrażenie „wiecznie spożywających”.

Sianko nie tylko przepycha jedzonko w brzuszku zwierzęcia, ale też pomaga zadbać o jego ząbki. Do klatki możemy dołożyć gałązki, najlepiej z drzew owocowych. Latem można nazrywać ziół i roślin z łąki albo wystawić świnkę na trawę lub łąkę, aby sama dobrała sobie menu. Przy tej drugiej opcji pamiętajcie o zapewnieniu gryzoniowi bezpieczeństwa. Trzeba uważać na inne zwierzęta i słońce.

Co je świnka morska poza siankiem?

Owoce dzikiej róży, brokuły, brukselkę lub pomarańcze. Świnka potrzebuje witaminy C. Przy odżywianiu należy pamiętać o świeżej wodzie, której nie może zabraknąć w klatce zwierzaczka. Poza tym możemy naszemu pupilowi zaserwować umyte warzywa, jak: cykoria, korzeń i liście marchwi, pietruszka, ogórki, seler, papryka oraz owoce (w małych ilościach), jak: poziomki, kiwi, jabłko, arbuz, jagody lub truskawki.

Zakazane potrawy

Nie wolno karmić świnki morskiej pryskanymi owocami i warzywami. Przy zakupie karmy warto zwracać uwagę na skład. Nie należy sięgać po jedzenie dla królików, gdyż zawiera nabiał. Należy unikać sałaty, kapusty, ziemniaków, winogron i cebuli.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Stanowisko rekrutera – obalamy mity i premiujemy fakty!

1 października 2021

Osoby rekrutujące kandydatów na konkretne stanowiska, mają trudny orzech do zgryzienia. Dziennie przeglądają setki dokumentów rekrutacyjnych, aby wybrać idealnego pracownika. Czy praca rekrutera jest łatwa i każdy może ją wykonywać?…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca