poniedziałek, 16 września 2024r.

Pisemne upomnienie o wypłatę wynagrodzenia. Czy zawsze jest skuteczne?

photo 1423592707957 3b212afa6733cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHxsYXd8ZW58MXwwfHx8MTY2NDYyMzYxMAixlibrb 1.2.1q80w1080

Brak wynagrodzenia to poważny problem dla osób przebywających na terenie Niemiec. Taka sytuacja może być spowodowana nie tylko kwestią braku pracy, ale też zaleganiem z wypłatą wynagrodzenia przez pracodawcę. Niestety zdarza się, że pracodawca nie wypłaca należnych pieniędzy swoim pracownikom, co nie jest oczywiście zgodne z przepisami prawa. Jedną z możliwości egzekwowania pieniędzy stanowi pisemne upomnienie do zapłaty, ale czy ten dokument zawsze jest skuteczny?

Pisemne wezwanie do zapłaty – jaką moc ma ten dokument?

Nie otrzymałem wynagrodzenia za pracę Niemcy. Czy zatem pisemne upomnienie o zapłatę należności rozwiąże problem? Zdarza się, że pracodawcy reagują na takie pisma i regulują zobowiązanie wobec pracownika.

Ma to na celu uniknięcie dalszych problemów, a nawet drogi sądowej, jeśli pracownik zdecydowałby się na taki krok. Określenie w pisemnym wezwaniu do zapłaty konkretnego terminu zobowiązuje pracodawcę do wypłaty właśnie w tym czasie. Występują też sytuacje, kiedy dostarczenie tego dokumentu do pracodawcy nie przynosi żadnego rezultatu. Jednak należy wziąć pod uwagę, że wysłanie takiego pisma jest procedurą zalecaną w przypadku braku wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę. Jest to sposób na udokumentowanie faktu i zachowanie dowodów w przypadku ewentualnego sporu prawnego.

Pracodawca nadal unika wypłaty wynagrodzenia, nie przejmując się tym, czy masz środki do życia, czy też nie? Możesz zatem wejść tutaj na drogę sądową, co pozwoli Ci odzyskać pieniądze. Wsparcie prawnika jest też bardzo pomocne, gdy pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia po rozwiązaniu umowy. W takich sytuacjach czujemy się jeszcze bardziej zakłopotani, a konieczność dokonania różnych formalności, mających na celu odzyskanie pieniędzy zniechęca wiele osób.

Skierowanie sprawy do sądu – znajdź dobrego prawnika, który pomoże Ci przejść przez tę drogę

Czy pomoc prawnika w przypadku braku wypłaty wynagrodzenia pracownikowi jest potrzebna? Osoby pracujące w Niemczech nie zawsze dobrze znają przepisy prawa i język.

Oznacza to, że nie byłyby w stanie samodzielnie żądać zapłaty wynagrodzenia, ale też skierować sprawy do sądu. Prawnik w sposób profesjonalny i zgodnie z prawem pomoże przebrnąć Ci przez każdy etap, aż do odzyskania należnych pieniędzy.

Nie masz środków do życia? Czy możesz liczyć na wsparcie finansowe?

W określonych sytuacjach pracownik może ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych. W celu otrzymania świadczenia należy złożyć stosowny wniosek w niemieckim urzędzie pracy.

Pozwoli to na przetrwanie tego trudnego czasu. Dzięki temu nie będziesz musiał decydować się na powrót do Polski, a będziesz mógł dalej szukać pracy w Niemczech.

Może spodobać Ci się również:

Niemiecki pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia – co zrobić w takiej sytuacji? Gdzie się zgłosić?

Niemiecki pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia – co zrobić w takiej sytuacji? Gdzie się zgłosić?

31 sierpnia 2020

Każdemu pracownikowi należy się wynagrodzenie za wykonaną pracę. Termin wypłaty określa się w podpisywanej przez obydwie strony umowie, tam także zostaje podana forma przekazania pieniędzy pracownikowi. Sytuacja, w której pracownik…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca