sobota, 27 kwietnia 2024r.

Jak wygląda obróbka skrawaniem?

Jak wygląda obróbka skrawaniem?

Obróbka skrawaniem – pod tym określeniem kryje się szereg procesów zmierzających do tego, by metalowemu elementowi nadać pożądany kształt. Obecnie najszybsza metoda frezowania, toczenia czy szlifowania wiąże się z technologią CNC. Jak to wygląda w praktyce?

Materiał pod lupą

To, w jaki sposób obróbka skrawaniem będzie przebiegała, jest uzależnione od materiału, który wymaga opracowania. Każdy metal ma inne właściwości i każdy będzie się inaczej zachowywał podczas skrawania.

Na cały proces wpływ ma również to, czy zamierzamy obrabiać duże powierzchnie, niewymagające skomplikowanych cięć, czy drobne elementy z precyzyjnymi żłobieniami. Wreszcie liczy się to, czy musimy wykonać jeden przedmiot, czy całą serię – w tym pierwszym przypadku można zastosować obróbkę manualną, w drugim konieczne będzie użycie maszyn sterowanych numerycznie.

Obróbka krok po kroku

Na początku zazwyczaj wykonuje się wstępne ściąganie wierzchniej warstwy z obrabianego materiału. Dopiero później element jest kształtowany, a na samym końcu – wykańczany i szlifowany.

Wyroby metalowe powstają najczęściej w wyniku toczenia lub frezowania. Pierwszy proces wykonuje tokarka – sterowana manualnie lub numerycznie. Obrabiany przedmiot umieszcza się na maszynie, zostaje on wprowadzony w ruch, a następnie przycięty odpowiednim narzędziem tnącym.

Frezowanie z kolei to nadawanie materiałowi odpowiedniego kształtu za pomocą frezów. W ruch obrotowy wprowadzane jest narzędzie, a przedmiot obrabiany wykonuje ruch posuwowy. Często obróbka w ostatniej fazie wymaga również oszlifowania gotowych elementów, dzięki czemu z ich powierzchni eliminowane są wszelkie chropowatości.

Sekret tkwi w automatach CNC

CNC to skrót od anglojęzycznego określenia Computerized Numerical Control. Stosuje się go do określania urządzeń sterowanych komputerowo, na przykład tokarek czy frezarek. Jakie są zalety stosowania takich urządzeń w procesie obróbki metalu?

Operator programuje wcześniej pracę automatu, zgodnie z projektem określającym wygląd pożądanych elementów. Cały proces przebiega zatem bez wysiłku człowieka, ale za to przy jego stałym nadzorze. Skrawanie jest wykonywane szybko, precyzyjnie i dokładnie. Automaty sterowane numerycznie mogą przygotować wiele małych elementów w krótkim czasie, a każdy z nich będzie perfekcyjnym odwzorowaniem poprzedniego.

Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przedsiębiorstwach produkujących części do maszyn lub podzespoły. Jeśli zatem zależy nam na precyzji, powinniśmy obróbkę skrawaniem powierzyć doświadczonym specjalistom, pracującym w oparciu o technologię CNC, lub zainwestować w taki sprzęt.

Może spodobać Ci się również:

Jak sprzedać mieszkanie i kupić nowe? Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne?

1 sierpnia 2022

Zmiana mieszkania na większe lub nowsze w dzisiejszych czasach należy do częstych sytuacji. Potrzeba zmiany zachodzi najczęściej w momencie powiększenia się rodziny, zmiany pracy, a także w momencie, kiedy stwierdzimy,…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca