wtorek, 10 września 2024r.

Jak położyć tynk mozaikowy?

photo 1444419988131 046ed4e5ffd6ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Choć do tej pory zaprawy cienkowarstwowe były wykorzystywane głównie do fragmentarycznego zdobienia ścian, obecnie tynki mozaikowe przygotowuje się na całej powierzchni wnętrz. Taka mieszanka doskonale zabezpiecza mury, nadając przy tym pokojowi niepowtarzalnego uroku. W jaki sposób nakłada się tynk cienkowarstwowy? W dzisiejszym artykule spróbujemy pokrótce odpowiedzieć na to pytanie.

Z czego składa się tynk mozaikowy?

To rodzaj zaprawy mineralnej, wzbogaconej o dodatki żywic epoksydowych i wypełniaczy. Główną zaletą tego typu zaprawy są rozbudowane możliwości jej wykończenia po nałożeniu na ścianę z pomocą agregatu tynkarskiego z Krakowa. W zależności od grubości ścierniwa oraz sposobu zacierania łatwo uzyskać niepowtarzalną strukturę powłoki.

Tynki cienkowarstwowe uchodzą przy tym za niezwykle szczelne i wytrzymałe. Są to zaprawy, które doskonale zabezpieczają ściany przed wilgocią i rozwojem mikroorganizmów. Jednocześnie zaprawa tynkowa jest stosunkowo cienka i łatwo ją przygotować na odpowiednio opracowanej powierzchni.

Ściana musi być idealnie gładka

Aby można było skutecznie wykorzystać agregaty tynkarskie, trzeba przygotować podłoże. W tym celu powinniśmy przede wszystkim oczyścić ścianę ze wszelkich pozostałości poprzedniej powłoki i farb, a następnie uzupełnić wszystkie ubytki. Planujemy nakładać zaprawę cienkowarstwową, która będzie mieć grubość maksymalnie 5 mm. Dlatego powierzchnia musi być równomierna i idealnie gładka.

Na odpowiednio opracowaną ścianę nakłada się preparat gruntujący. Jego zadaniem jest zwiększenie przyczepności powłoki, przez co warstwa tynkowa jeszcze silniej zwiąże się z podłożem. Gruntowanie przeprowadzamy minimum 12 godzin przed rozpoczęciem właściwych prac tynkarskich.

W jaki sposób nakłada się zaprawę?

Tynki mozaikowe najlepiej przygotować z pomocą agregatu tynkarskiego. To urządzenie umożliwi równomierne nałożenie zaprawy, dzięki czemu będzie ona jeszcze bardziej jednolita. Tynki maszynowe nakłada się też stosunkowo szybko, dlatego proces wysychania powłoki będzie równomierny.

Po kilku godzinach od aplikacji zaprawy, gdy tynk ulegnie częściowemu związaniu, możemy przejść do zacierania. Od doboru właściwej techniki zależy końcowy efekt, dlatego warto dokładnie przemyśleć ten krok. Najlepiej zdać się na doświadczenie fachowców, którzy wiedzą, jak przygotować popularne struktury tynkarskie typu baranek czy kornik.

Może spodobać Ci się również:

photo 1467643143427 3ceb4e1ea2d5cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyfHxzdWl0JTIwZ3JlZW58ZW58MXwwfHx8MTY0MjQxNzY0NQixlibrb 1.2.1q80w1080

Romantycznie i z klasą, czyli jaki garnitur wybrać do ślubu?

1 marca 2022

Garnitur ślubny to jedna z najważniejszych decyzji pana młodego. Niewątpliwie tak samo jest istotna, jak wybór kreacji panny młodej. Również w tej kwestii pan młody może mieć olbrzymi zawrót głowy,…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca