środa, 07 czerwca 2023r.

Jak wygląda obróbka skrawaniem?

Jak wygląda obróbka skrawaniem?

Obróbka skrawaniem – pod tym określeniem kryje się szereg procesów zmierzających do tego, by metalowemu elementowi nadać pożądany kształt. Obecnie najszybsza metoda frezowania, toczenia czy szlifowania wiąże się z technologią CNC. Jak to wygląda w praktyce?

Materiał pod lupą

To, w jaki sposób obróbka skrawaniem będzie przebiegała, jest uzależnione od materiału, który wymaga opracowania. Każdy metal ma inne właściwości i każdy będzie się inaczej zachowywał podczas skrawania.

Na cały proces wpływ ma również to, czy zamierzamy obrabiać duże powierzchnie, niewymagające skomplikowanych cięć, czy drobne elementy z precyzyjnymi żłobieniami. Wreszcie liczy się to, czy musimy wykonać jeden przedmiot, czy całą serię – w tym pierwszym przypadku można zastosować obróbkę manualną, w drugim konieczne będzie użycie maszyn sterowanych numerycznie.

Obróbka krok po kroku

Na początku zazwyczaj wykonuje się wstępne ściąganie wierzchniej warstwy z obrabianego materiału. Dopiero później element jest kształtowany, a na samym końcu – wykańczany i szlifowany.

Wyroby metalowe powstają najczęściej w wyniku toczenia lub frezowania. Pierwszy proces wykonuje tokarka – sterowana manualnie lub numerycznie. Obrabiany przedmiot umieszcza się na maszynie, zostaje on wprowadzony w ruch, a następnie przycięty odpowiednim narzędziem tnącym.

Frezowanie z kolei to nadawanie materiałowi odpowiedniego kształtu za pomocą frezów. W ruch obrotowy wprowadzane jest narzędzie, a przedmiot obrabiany wykonuje ruch posuwowy. Często obróbka w ostatniej fazie wymaga również oszlifowania gotowych elementów, dzięki czemu z ich powierzchni eliminowane są wszelkie chropowatości.

Sekret tkwi w automatach CNC

CNC to skrót od anglojęzycznego określenia Computerized Numerical Control. Stosuje się go do określania urządzeń sterowanych komputerowo, na przykład tokarek czy frezarek. Jakie są zalety stosowania takich urządzeń w procesie obróbki metalu?

Operator programuje wcześniej pracę automatu, zgodnie z projektem określającym wygląd pożądanych elementów. Cały proces przebiega zatem bez wysiłku człowieka, ale za to przy jego stałym nadzorze. Skrawanie jest wykonywane szybko, precyzyjnie i dokładnie. Automaty sterowane numerycznie mogą przygotować wiele małych elementów w krótkim czasie, a każdy z nich będzie perfekcyjnym odwzorowaniem poprzedniego.

Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przedsiębiorstwach produkujących części do maszyn lub podzespoły. Jeśli zatem zależy nam na precyzji, powinniśmy obróbkę skrawaniem powierzyć doświadczonym specjalistom, pracującym w oparciu o technologię CNC, lub zainwestować w taki sprzęt.

Może spodobać Ci się również:

Operator maszyn CNC co to jest? Czym zajmuje się pracownik na takim stanowisku?

1 lutego 2022

Obsługa maszyn CNC to bardzo odpowiedzialne zadanie, dlatego na takim stanowisku mogą pracować wyłącznie osoby przeszkolone. Pracownika zajmującego się obsługą tego typu urządzeń określa się, jako operatora maszyn CNC. Czym…

Czytaj więcej