sobota, 27 lipca 2024r.

W jakiej formie pracodawca powinien wręczyć Ci niemieckie wypowiedzenie umowy o pracę? Jakie metody są niedozwolone?

photo 1423592707957 3b212afa6733cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHxsYXd8ZW58MXwwfHx8MTY2NDYyMzYxMAixlibrb 1.2.1q80w1080

Wypowiedzenie umowy o pracę to dokument, którego otrzymania obawia się wielu pracowników. Obawy te są jeszcze większe w momencie pracy za granicą. Słaba znajomość języka i przepisów prawa pracy mogą spowodować, iż pracodawca będzie miał w kwestii zwolnienia przewagę. W jakiej formie wręczenie wypowiedzenia jest dozwolone, a jakie metody zwolnienia pracowników nie są dozwolone?

Wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech – jakie metody są dozwolone?

Sposoby wręczania wypowiedzenia umowy o pracę w Niemczech są ściśle określone przez przepisy prawne. Dokument ten powinien zostać wręczony w formie pisemnej osobiście bądź przesłany pocztą. Ponadto musi znaleźć się tam podpis osoby upoważnionej do reprezentacji pracodawcy. Są to dwie dozwolone metody, jeżeli chodzi o wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech.

W dokumencie tym powinny znaleźć się wszystkie wymagane informacje, do których zaliczamy, m.in.: okres wypowiedzenia, a jeśli jest to zwolnienie natychmiastowe konkretny powód rozwiązania stosunku pracy.

Musisz wiedzieć, że pracodawca ma prawo wręczyć Ci wypowiedzenie, ale musi być ono zgodne z przepisami, zawierać wszystkie niezbędne informacje i mieć prawidłowo wyznaczony okres wypowiedzenia. Jeśli stwierdzisz, że wypowiedzenie zawiera błędy lub zostało wręczone niezgodne z przepisami np. z datą wstecz, masz prawo do reakcji, a nawet dochodzenia swoich praw przed sądem.

Wypowiedzenie w Niemczech – czego nie może pracodawca?

Niemieckie przepisy przewidują sytuacje, kiedy pracownik może zostać zwolniony, ale prawo także chroni pracowników przed zwolnieniem, gdyż musi ono być społecznie uzasadnione.

Wypowiedzenie w Niemczech nie może zostać przesłane za pośrednictwem poczty e-mail, przekazane ustnie bądź przez SMS. W takich sytuacjach wypowiedzenie jest niezgodne z przepisami.

Dlaczego pracodawcy łamią prawo prawem?

Należy mieć na uwadze fakt, że nie każdy pracodawca łamie prawo i wykorzystuje niewiedzę pracowników, aby ich zwolnić. Mogą zdarzyć się jednak takie sytuacje, i to właśnie z tego powodu pracownik, powinien znać swoje prawa, a jeśli zajdzie taka potrzeba skorzystać z oceny prawnej.

Powodem, dla którego pracodawcy łamią prawo, może być między innymi:

– chęć szybszego zwolnienia pracownika np. bez okresu wypowiedzenia (w tym przypadku wręczone może zostać także wypowiedzenie dyscyplinarne)

– uniknięcie dodatkowych kosztów (skonstruowanie wypowiedzenia w taki sposób, aby nie wypłacić pracownikowi odprawy bądź wynagrodzenia za niewykorzystany urlop lub zwolnienie lekarskie w przypadku choroby).

Bez względu na to, czym kierował się pracodawca, zwalniając Cię, musi postępować zgodnie z prawem, a łamanie przepisów podlega karze, dlatego warto dochodzić swoich roszczeń.

Może spodobać Ci się również:

Jaki GPS radiowy do samochodu będzie najlepszy?

1 lipca 2021

Lokalizator GPS do samochodu jest rozwiązaniem coraz częściej stosowanym przez kierowców. Warto zabezpieczyć swój pojazd przed kradzieżą, choć obecnie nie zdarzają się one tak często, jak miało to miejsce jeszcze…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca