poniedziałek, 08 sierpnia 2022r.

Ile powinna jeść świnka morska? Istotne kwestie związane z karmieniem świnek morskich

Ile powinna jeść świnka morska? Istotne kwestie związane z karmieniem świnek morskich

Świnki morskie to bardzo urokliwe, malutkie gryzonie z grupy ssaków. Istnieje bardzo wiele ich odmian – krótkowłose, długowłose, jednokolorowe, o wielu barwach, a najpiękniejsze z nich można podziwiać podczas wystaw. Zazwyczaj prawidłowa ich waga waha się w granicy 1-2 kg, a domowa świnka żyje od czterech do nawet ośmiu lat.

Historia tych zwierzątek sięga wielu tysięcy lat. Starożytni Inkowie ofiarowywali zwierzątka Bogom, a kawie domowe, bo tak brzmi podręcznikowa nazwa tych stworzonek, do dziś są częścią posiłku w Ameryce Południowej m.in. w Chile oraz Peru. W Europie zwierzaki zostały udomowione kilka wieków temu i są przemiłymi pupilami.

Świnka morska – karmienie

Często świnka morska jest pierwszym zwierzakiem, na jakiego zakup lub przygarnięcie się decydujemy. Jak sprawić, by długo żyła i była zdrowa? Jaki jest odpowiedni pokarm dla gryzoni? Przede wszystkim należy zapamiętać, że to zwierzę nie toleruje nabiału. Kawia domowa jest weganinem. Dlatego w diecie nie powinniśmy podawać jogurtu czy mleka – to może skończyć się źle. Śwince nie wolno dawać też mięsa ani ryb.

Ukochane potrawy świnki morskiej

Nietrudno się więc domyślić, że to stworzenie uwielbia sianko z dodatkami. Mogą to być niewielkie ilości zboża, warzyw czy owoców. Trzeba pamiętać, aby sianko było cały czas w klatce – gryzoń posiada długi przewód pokarmowy, a zjedzone jedzenie przepycha poprzednie, dlatego świnki sprawiają wrażenie „wiecznie spożywających”.

Sianko nie tylko przepycha jedzonko w brzuszku zwierzęcia, ale też pomaga zadbać o jego ząbki. Do klatki możemy dołożyć gałązki, najlepiej z drzew owocowych. Latem można nazrywać ziół i roślin z łąki albo wystawić świnkę na trawę lub łąkę, aby sama dobrała sobie menu. Przy tej drugiej opcji pamiętajcie o zapewnieniu gryzoniowi bezpieczeństwa. Trzeba uważać na inne zwierzęta i słońce.

Co je świnka morska poza siankiem?

Owoce dzikiej róży, brokuły, brukselkę lub pomarańcze. Świnka potrzebuje witaminy C. Przy odżywianiu należy pamiętać o świeżej wodzie, której nie może zabraknąć w klatce zwierzaczka. Poza tym możemy naszemu pupilowi zaserwować umyte warzywa, jak: cykoria, korzeń i liście marchwi, pietruszka, ogórki, seler, papryka oraz owoce (w małych ilościach), jak: poziomki, kiwi, jabłko, arbuz, jagody lub truskawki.

Zakazane potrawy

Nie wolno karmić świnki morskiej pryskanymi owocami i warzywami. Przy zakupie karmy warto zwracać uwagę na skład. Nie należy sięgać po jedzenie dla królików, gdyż zawiera nabiał. Należy unikać sałaty, kapusty, ziemniaków, winogron i cebuli.

Może spodobać Ci się również:

Jakie buty na motocykl? Przegląd różnych modeli

Jakie buty na motocykl? Przegląd różnych modeli

31 sierpnia 2020

Rodzaj butów do jazdy to często  pomijany aspekt wypraw motocyklowych, który ma jednak spore znaczenie jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo. Obuwie nie tylko pozwala ochronić stopy przed ewentualnymi uszkodzeniami w…

Czytaj więcej