sobota, 25 marca 2023r.

Introligatorstwo a klej. Dlaczego klejenie jest tak ważne w poligrafii?

Introligatorstwo a klej. Dlaczego klejenie jest tak ważne w poligrafii?

Aby cały proces introligatorski zakończył się oczekiwanym efektem, spełnione muszą być trzy warunki. Po pierwsze, konieczna jest prawidłowa obsługa maszyn introligatorskich. Po drugie, zastosowana musi być odpowiednia technologia. I po trzecie, należy właściwie dobrać kleje. Na rynku dostępnych jest mnóstwo nowych produktów, dlatego tak ważne jest w tej branży, aby wiedzieć, które z nich powinny zostać zastosowane w danej sytuacji.

Kleje glutynowe

Często stosowanym klejem introligatorskim jest klej glutynowy. Jest on pochodzenia zwierzęcego, najczęściej produkowany ze skóry oraz kości zwierzęcych. To idealne kleje do papieru, ponieważ posiadają wysokie zdolności do łączenia materiałów na bazie celulozy, a zatem papieru, tektury i kartonu. Co ważne, kleje glutynowe charakteryzują się także bardzo szybkim czasem łączenia, są zatem bardzo wydajne. Klejenie odbywa się w temperaturze od 45 do 70 stopni Celsjusza.

Kleje dyspersyjne

Kolejny rodzaj klejów stosowanych w procesach introligatorskich to kleje dyspersyjne. Klej ten charakteryzuje się przede wszystkich wysoką wytrzymałością spoiny, a poza tym łatwą zwilżalnością oraz wysoką adhezją. Są niezwykle trwałe, potrafią działać przez bardzo długi czas. Działanie kleju dyspersyjnego jest dość proste: w pierwszej fazie zawarta w kleju woda wsiąka w klejony materiał, a potem odparowuje. Klej dyspersyjny najczęściej wykorzystywany jest w procesach łączenia bezszyciowego.

Kleje topliwe

Wśród popularnych klejów introligatorskich wyróżnić można także kleje topliwe. Tak jak w przypadku klejów dyspersyjnych, kleje topliwe wykorzystywane są w łączeniu bezszyciowym. Trzeba jednak podkreślić, iż są one nieco mniej efektywne. Wszystko jednak zależy od zastosowanej technologii oraz maszyn introligatorskich.

W przypadku nowoczesnych rozwiązań, niewiele odbiegają jakością od klejów dyspersyjnych. Inna ich nazwa to kleje na gorąco. Wszystko dlatego, że ich wykorzystanie polega na stopieniu oraz podgrzaniu do wysokich temperatur. Wybierając kleje topliwe ważny jest także wybór odpowiedniej marki. Popularne w tym przypadku są kleje Henkel.

Na rynku poligraficznym stosuje się także wiele innych rodzajów klejów, np. kleje do folii. Wszystko zależy od tego, jaki dokładnie materiał ma zostać poddany procesowi klejenia. To właśnie do materiału należy dobrać właściwy klej introligatorski.

Może spodobać Ci się również:

Jak sprzedać mieszkanie i kupić nowe? Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne?

1 sierpnia 2022

Zmiana mieszkania na większe lub nowsze w dzisiejszych czasach należy do częstych sytuacji. Potrzeba zmiany zachodzi najczęściej w momencie powiększenia się rodziny, zmiany pracy, a także w momencie, kiedy stwierdzimy,…

Czytaj więcej