czwartek, 07 lipca 2022r.

Jak otworzyć zatrzaśnięte drzwi?

Jak otworzyć zatrzaśnięte drzwi?

Zatrzaśnięte drzwi zewnętrzne to spory problem, z którym wielu z nas musiało się kiedyś zmierzyć. Czasem winowajcą jest pośpiech, czasem nieprawidłowe manipulowanie przy zamku, wpychanie na siłę niepasujących kluczy, uszkodzenie wkładki… Jak poradzić sobie w tej stresującej sytuacji? Co zrobić, by w przyszłości uniknąć kłopotów z zamkiem?

Po pierwsze, zachowaj spokój

Fakt – jeśli posiadasz tzw. zamek zatrzaskowy, jedyny komplet kluczy został w domu, a ty zbyt pośpiesznie zamknąłeś za sobą drzwi – prawdopodobnie nie poradzisz sobie samodzielnie. Podobnie, jeśli dysponujesz solidnymi, antywłamaniowymi drzwiami. Jeśli jednak zamek w drzwiach zablokował się, bo np. uszkodziła się wkładka lub coś obluzowało się wewnątrz, możesz na spokojnie spróbować pomanewrować kluczem w zamku.

Często pierwsze próby nie przynoszą efektu, ale w końcu słyszymy upragnione kliknięcie i drzwi się otwierają. Oczywiście, po takim incydencie nie powinniśmy czekać na kolejny – zamek może się zupełnie popsuć, a wtedy nawet najbardziej cierpliwe osoby nie będą w stanie go otworzyć. Od razu poprośmy o pomoc fachowca, który wszystko sprawdzi i pomoże naprawić usterkę.

Jeśli drzwi się zatrzasnęły, musisz wezwać ślusarza

Niestety, w przypadku zatrzaśnięcia najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest telefon do ślusarza. Próby manipulowania przy zamku, wpychanie do dziurki od klucza wsuwek czy szpilek, wkładanie plastikowych kart w szpary jest po pierwsze, nieskuteczne, a po drugie – może porysować powierzchnię drzwi.

Smutny finał takich zabiegów będzie się wiązał nie tylko z koniecznością zapłacenia ślusarzowi za usługę, ale również z dodatkowymi kosztami związanymi z renowacją podrapanych drzwi. Jeśli więc kusi nas, by przy zamku samodzielnie majsterkować, zastanówmy się, czy warto.

Wiertarka w ekstremalnych przypadkach

Czasem dzieje się tak, że ślusarz nie chce przyjechać od razu, wszystkie inne sposoby zawodzą, a drzwi otworzyć musimy. Co wtedy? Ekstremalnym rozwiązaniem, uszkadzającym zamek, jest rozwiercenie go wiertarką i usunięcie tzw. bolców. W Internecie znajdziemy wiele filmów, prezentujących, jak dokonać „legalnego włamania”. Trudno polecić taką metodą, ale czasem może okazać się jedynym sposobem sforsowania zatrzaśniętych drzwi.

Warto dodać, że w wielu przypadkach takich problemów można by było uniknąć, gdybyśmy pamiętali, że zamek w drzwiach – tak jak każdy inny mechanizm – należy od czasu do czasu konserwować, np. dostępnymi na rynku specjalnymi preparatami. Jeśli mamy podejrzenia, że z zamkiem dzieje się coś niedobrego, bo klucz nie pracuje płynnie, czujemy, że coś się obluzowało itp. – od razu wezwijmy fachowca. Pozwoli to uniknąć wielu problemów w przyszłości.

Może spodobać Ci się również:

Najbezpieczniejszy materiał dla środowiska

Najbezpieczniejszy materiał dla środowiska

30 listopada 2019

Nie ma chyba dnia, w trakcie którego nie docierałyby do nas wiadomości na temat niepokojącego stanu ekosystemu. Widzimy je w telewizji, słyszymy o nich w radiu, natykamy się na nie…

Czytaj więcej