sobota, 25 marca 2023r.

Jak zrobić tynk dekoracyjny? Sprawdzamy popularne metody

photo 1444419988131 046ed4e5ffd6ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Dawniej tynk służył wyłącznie do zabezpieczenia powierzchni ścian. Stosowało się go po to, by odizolować je przed wilgocią, a wygląd nałożonej powłoki stanowił sprawę drugorzędną. Dziś projektanci wnętrz prześcigają się w tworzeniu niebanalnych motywów, dlatego częściej patrzy się już nie tylko na jakość, ale i estetykę zaprawy. Tynki dekoracyjne wydają się świetnym uzupełnieniem wnętrza oraz zewnętrznych ścian. Jak się je nakłada?

Najważniejsze jest podłoże

Trzeba podkreślić, że są to tynki cienkowarstwowe, które wymagają nieskazitelnej równej powierzchni. Wtedy, wykorzystując agregat tynkarski z Krakowa można będzie spokojnie nałożyć idealną warstwę. Dlatego pierwszym krokiem jest dokładne wyczyszczenie ścian i usunięcie z powierzchni wszelkich śladów farb, poprzedniej powłoki oraz nierówności.

Ubytki na powierzchni należy zaszpachlować i wyrównać z powierzchnią. Tylko wtedy mamy pewność, że naniesiona powłoka będzie trwała i nie powstaną na niej żadne defekty. Przed rozpoczęciem prac trzeba jeszcze zagruntować ściany, co zmniejszy ich chłonność i przygotuje do nakładania tynku cienkowarstwowego.

Jak nakładać tynk dekoracyjny?

Najczęściej kupuje się w tym przypadku gotowe mieszanki, które wystarczy rozrobić z odpowiednią ilością wody. Najlepiej kierować się wskazaniami producenta, które można znaleźć na opakowaniu. Gotowego produktu nie warto „udoskonalać”, łącząc go z innymi zaprawami lub substancjami budowlanymi. W ten sposób możemy znacznie osłabić wytrzymałość tynku.

Tynki cienkowarstwowe możemy nakładać wykorzystując agregaty tynkarskie. W tym celu wystarczy wsypać mieszankę do kosza zasypowego i podłączyć maszynę do systemu wodociągowego. Po ustawieniu właściwych parametrów agregat samoczynnie pobierze odpowiednią ilość wody i przygotuje mieszankę. Następnie wystarczy równomiernym ruchem pistoletu rozprowadzić zaprawę po powierzchni ścian.

Sposób zacierania gwarantuje unikalny efekt

Gdy zaprawa lekko stwardnieje, możemy przystąpić do zacierania. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, prace mogą mieć różny przebieg. Aby otrzymać strukturę baranka, wystarczy kilkukrotnie przetrzeć pacą naniesioną powłokę, wykonując koliste ruchy. Grubsze frakcje zawarte w tynku dekoracyjnym uwypuklą się w ten sposób tworząc niepowtarzalny wzór.

Aby przygotować fakturę kornika, najczęściej zacieramy systemem góra-dół. W ten sposób zyskamy w miarę regularne ślady, które nadadzą powłoce unikalnego charakteru. Można też zastosować specjalne narzędzia, które ułatwią nam pracę i sprawią, że tynk stanie się jeszcze bardziej uniwersalny.

Może spodobać Ci się również:

Fotoodmładzanie – co to jest i jakich efektów można się spodziewać?

1 stycznia 2022

Wraz z wiekiem skóra traci jędrność i dochodzi do zmniejszenia się jej gęstości, na jej powierzchni zaczynają pojawiać się zmarszczki oraz plamy barwnikowe. Aby móc utrzymać ją w dobrej kondycji…

Czytaj więcej