środa, 07 czerwca 2023r.

Jaka rozgrzewka przed bieganiem będzie najlepsza?

photo 1605733160314 4fc7dac4bb16cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyfHxib290c3xlbnwxfDB8fHwxNjYwNzU4NDk0ixlibrb 1.2.1q80w1080

Jogging jest wymagającym sportem, przed którym warto dokładnie rozgrzać ciało. W ten sposób organizm znacznie łatwiej zniesie duże obciążenia, na które będziemy narażeni w trakcie treningu. Niestety nie wszyscy pamiętają o porządnej rozgrzewce, a to może doprowadzić do kontuzji i dyskomfortu w trakcie biegania. Co zatem należy zrobić, by nasz trening był skuteczny i bezpieczny?

Odpowiednie buty to podstawa…

W pierwszej kolejności dopasuj właściwe buty do biegania. Powinny one mieć odpowiednią podeszwę, która będzie amortyzować kroki i mieć właściwą wielkość. Najlepiej, gdy obuwie jest maksymalnie pół rozmiaru większe, co zapewni komfortowe ułożenie stopy i nie podrażni skóry.

Profesjonalne buty do biegania muszą być dostosowane do konkretnego typu nawierzchni. Produkty na twardy grunt powinny być przede wszystkim bardziej elastyczne, ponieważ w takim przypadku ciało silniej narażone jest na przeciążenia. Z kolei warianty do treningów terenowych muszą być przede wszystkim stabilne i zapewniać przyczepność w każdych warunkach.

Nie zapomnij o rozgrzewce

Przed bieganiem warto przeprowadzić szereg ćwiczeń, które pobudzą całe ciało. W trakcie treningu zaangażujemy niemal wszystkie mięśnie, dlatego najlepiej rozruszać każdą partię, zaczynając od góry i przechodząc do kończyn dolnych. Im poświęcamy najwięcej uwagi, ponieważ to one będą odpowiedzialne za rozładowanie przeciążeń.

Istotne będzie zarówno pobudzenie krążenia jak i rozciągnięcie mięśni oraz stawów. Rozgrzewkę najlepiej rozpocząć od pajacyków, które doskonale rozruszają ciało. Następnie można przejść do ćwiczeń rozgrzewających ramiona, tułów i nogi. Na samym końcu warto rozruszać staw skokowy. Trening można rozpocząć od szybkiego marszu, co zapewni płynne przejście do właściwego biegania.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przed rozpoczęciem treningu nie warto nadmiernie się objadać. Zalegający w żołądku pokarm może wywołać dyskomfort w czasie biegu i utrudnić pokonanie zaplanowanej trasy. W lecie warto też postawić na lekkie buty do biegania, które zapewnią odpowiednią wentylację i nie obciążą nadmiernie stóp.

Trening bez rozgrzewki może skończyć się bólami w okolicach piszczeli. Jeśli w trakcie ćwiczeń zauważymy niepokojące objawy, nie należy ich bagatelizować. Po pewnym czasie endorfiny wydzielane w trakcie biegu złagodzą ból, lecz jego bagatelizowanie może mieć poważniejsze konsekwencje. Czasem lepiej zatrzymać się i zrobić kilka dodatkowych ćwiczeń rozciągających niż biec dalej i narazić się na kontuzję.

Może spodobać Ci się również:

Nietypowe objawy koronawirusa u dzieci - podejrzenie wirusa - co robić?

Nietypowe objawy koronawirusa u dzieci – podejrzenie wirusa – co robić?

7 kwietnia 2020

W ostatnich miesiącach na świecie rozprzestrzenia się nowy patogen zwany koronawirusem. Jest bardzo zaraźliwy i groźny. W naszym kraju mamy już cztery tysiące dwieście cztery przypadki zakażeń, a prawie sto…

Czytaj więcej