sobota, 27 kwietnia 2024r.

Jakie buty na trekking w zimowych warunkach?

photo 1542841366 c08a2567da87cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNDN8fGJvb3RzJTIwbmlrZSUyMGFkaWRhc3xlbnwxfDB8fHwxNzA5MTQwMDI3fDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Chodzenie po górach zimą jest bardzo wymagającym sportem. Przed taką wyprawą musimy się odpowiednio przygotować, zarówno pod kątem wyposażenia jak i psychiki. Zdobycie wysokiego szczytu przy mroźnej i śnieżnej pogodzie stanowi spore wyzwanie, dlatego zadbajmy o to, by nic podczas takiej wyprawy nam się nie stało. Jakie buty najlepiej wtedy założyć?

Trekkingi niskie w tym przypadku się nie sprawdzą

Nawet mimo łagodnej zimy, w wysokich górach bardzo często napotkamy nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu. Taka pogoda może niekorzystnie wpłynąć na nasze kończyny, które w źle dopasowanych butach szybko ulegną wychłodzeniu. Jeśli zatem nie chcemy zakończyć wyprawy przedwcześnie, powinniśmy wybrać właściwe buty, w których będziemy cały czas czuć komfort.

Trekkingi niskie sprawdzą się podczas lata, a w zimie mogą okazać się kompletnie nieprzydatne. Niższa cholewka nie będzie w tym przypadku sprzymierzeńcem, a takie produkty bardzo często mają podeszwę, która nie jest dostosowana do chodzenia po oblodzonej powierzchni. Dlatego lepiej postawić na profesjonalne buty Salomon x ultra 4mid gtx, które znacznie lepiej osłonią nasze stopy.

Trekkingi wysokie to podstawa

Kluczowe znaczenie w kontekście naszego bezpieczeństwa w górach będzie mieć dobór obuwia. Na zimowe wyprawy najlepiej jest wybrać trekkingi z wysoką cholewką. Są one cięższe i znacznie bardziej sztywne od wariantów niskich, jednak w tym przypadku to będzie zaleta, a nie wada.

Obuwie trekkingowe wysokie pomoże ustabilizować pozycję i zamortyzuje nasze kroki. Takie warianty często mają wyściółkę z materiału ociepleniowego, dzięki czemu łatwiej będzie zachować komfort termiczny w trakcie marszu. W przeciwieństwie do butów trailowych Salomon Sense Ride 5, trekkingi wysokie mają znacznie grubszy spód z agresywnym bieżnikiem, który pomoże przejść śliskie fragmenty trasy.

Nie zapominajmy o ubraniach

Na taką podróż musimy założyć komfortową odzież. Najlepiej wykorzystać bieliznę termoaktywną, a następnie ubrać ciepłą polarową bluzę lub puchową kurtkę. Przy bardzo niskich temperaturach możemy zastosować kalesony, które efektywniej osłonią kończyny dolne.

Pamiętajmy również o zabezpieczeniu głowy. To tędy ucieka najwięcej ciepła w trakcie marszu, dlatego ciepła elastyczna czapka musi znaleźć się na wyposażeniu amatora zimowych wypraw. Przydać się może również szalik, którym zabezpieczymy gardło i szyję przed działaniem wiatru.

Może spodobać Ci się również:

photo 1506784693919 ef06d93c28d2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNHx8Z3JlZW4lMjB3YWxsJTIwcGxhbnRzfGVufDF8MHx8fDE2NjQ4MTc5ODQixlibrb 1.2.1q80w1080

Sztuczne rośliny wyglądające jak żywe – nowoczesne technologie producentów sztucznych ozdób roślinnych

1 października 2023

Rośliny doniczkowe od dawna stanowią popularny element dekoracji wnętrz, dodając uroku i świeżości każdej przestrzeni. Jednak nie zawsze mamy czas i umiejętności, aby zadbać o żywe rośliny. Na szczęście, dzięki…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca