czwartek, 18 lipca 2024r.

Okulary ochronne – jak chronią oczy? Jaką rolę odgrywają okulary w miejscu pracy?

photo 1621905252507 b35492cc74b4cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyMXx8d29ya2VyfGVufDF8MHx8fDE3MDIyOTY0ODd8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Ochrona oczu podczas wykonywania niektórych prac jest konieczna. Najczęściej do czynienia z ochroną oczu mamy na stanowiskach pracy zawodowej. To właśnie tam istnieje ryzyko zaprószenia oczu poprzez różne odpryski. W jaki dokładnie sposób okulary ochronne chronią oczy i czy ta ochrona zawsze jest skuteczna?

Ochrona oczu – jak wygląda?

Jeżeli nie stosowałeś nigdy okularów ochronnych, możesz nie wiedzieć, jak dokładnie wygląda ochrona oczu. Okulary ochronne mają za zadanie chronić nie tylko sam narząd wzroku, ale też okolice oczu. Ten środek ochrony wykonany jest z mocnego tworzywa, które jest odporne na różnego rodzaju uszkodzenia.

Poprzez barierę pomiędzy oczami a odpryskami komfort pracy, ale również jego zdrowie jest na naprawdę wysokim poziomie. Okulary stosowane do ochrony są znacznie większe niż te korekcyjne, które znane są każdemu z nas. Warto mieć na uwadze, że okulary korekcyjne nie są właściwe do stosowania, jako zamiennik okularów ochronnych.

Jaką rolę odgrywa tworzywo, z jakiego produkowane są okulary ochronne?

Tworzywo, z jakiego wykonane są okulary ochronne, musi spełniać określone wymagania, aby ta ochrona była przede wszystkim skuteczna. Odpryski nie mogą przedostać się do oczu, a tworzywo musi być wytrzymałe.

Oczywiście okulary, które muszą być zgodne z wymaganiami określonymi w przepisach są odporne i skutecznie chronią, jednak należy ostatecznie wiedzieć, co wybierasz. Poza samą ochroną ważna jest też wygodna, jeżeli chodzi o noszenie tego środka ochrony osobistej.

Okulary nie powinny uciskać ani spadać, ponieważ może to utrudnić wykonywanie pracy, a także wpłynąć na jej jakość. Każdy ma inną wielkość głowy, dlatego nie wszystkie okulary będą pasować dla wszystkich pracowników.

Czy noszenie okularów ochronnych jest konieczne?

Jeżeli stosowanie okularów ochronnych jest nakazane przez przepisy BHP, to należy nosić ten środek ochrony. Na niektórych stanowiskach istnieje zwiększone ryzyko dostania się do oczu odprysków, więc nie można zrezygnować z tej formy ochrony.

Narażamy w ten sposób swoje zdrowie i ryzykujemy trwałym uszkodzeniem wzroku. Poza tym, nie stosując się do zaleceń, możemy narazić się na upomnienia ze strony pracodawcy.

Przepisy BHP mają za zadanie chronić pracownika, dlatego też w niektórych sytuacjach nakazują stosowanie środków ochrony osobistej. Nosząc okulary, postępujesz zgodnie z wymaganiami przedsiębiorstwa, w którym pracujesz, ale też stosujesz się do obowiązujących przepisów, a to jest niezwykle ważne w pracy zawodowej.

Może spodobać Ci się również:

photo 1612283105368 36468f634599cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4fHxwcm9zdGhldGljJTIwdG9vdGh8ZW58MXwwfHx8MTY2MTI3ODc3Mwixlibrb 1.2.1q80w1080

Jak dbać o uzębienie zaatakowane paradontozą?

1 lipca 2022

Jednym z najczęściej występujących schorzeń w jamie ustnej jest paradontoza. Cierpi na nią wiele osób, walcząc z bólem, występującym przy przewlekłym zapaleniu przyzębia. Może to doprowadzić do przykrych konsekwencji, pogarszającego…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca