niedziela, 25 lutego 2024r.

Operator maszyn CNC co to jest? Czym zajmuje się pracownik na takim stanowisku?

Obsługa maszyn CNC to bardzo odpowiedzialne zadanie, dlatego na takim stanowisku mogą pracować wyłącznie osoby przeszkolone. Pracownika zajmującego się obsługą tego typu urządzeń określa się, jako operatora maszyn CNC. Czym dokładnie zajmuje się taka osoba i dlaczego nie każdy może pracować na wyżej wymienionym stanowisku?

Operator maszyn CNC – czym dokładnie się zajmuje?

Zakres obowiązków takiego pracownika jest dosyć szeroki. Jednak pomimo dużej ilości informacji, jakie musi nabyć przyszły operator czynności związane z tym stanowiskiem nie są skomplikowane. Jedną z podstawowych kwestii jest obsługa i nadzór nad obrabiarką.

Sposób obsługi zależy przede wszystkim od rodzaju maszyny. Praca będzie wyglądała inaczej w przypadku obsługi wytaczarki, a jeszcze inaczej, jeżeli chodzi o szlifierkę. Na kursie, dzięki któremu można zostać operatorem CNC przekazywana, jest wiedza związana z obsługą różnych obrabiarek.

Warto dodać, że nowoczesne urządzenia, jakie można spotkać w większości zakładów produkcyjnych nie są trudne w obsłudze. Oznacza to, że każdy kandydat na operatora, powinien opanować przekazywaną w czasie szkolenia wiedzę.

Gdzie może pracować operator CNC?

Odbycie kursu na maszyny CNC daje duże możliwości związane z zatrudnieniem. Obecnie wiele przedsiębiorstw wykorzystuje do pracy takie urządzenia, a co za tym idzie zapotrzebowanie na operatorów wciąż rośnie.

Operator CNC może pracować wszędzie tam, gdzie w skład wyposażenia zakładu wchodzą obrabiarki CNC. Ostatecznie o tym, czy dana osoba zostanie zatrudniona na takim stanowisku, decydują zazwyczaj posiadane kwalifikacje oraz doświadczenie. Ważne jest, aby przyszły pracownik umiał wykorzystać nabytą wiedzę, ponieważ tylko wtedy będzie on w stanie prawidłowo obsługiwać maszyny.

Dlaczego nie każdy może zostać operatorem CNC?

Chociaż praca na stanowisku operatora daje ogromne możliwości rozwoju oraz gwarantuje dosyć wysokie zarobki, to pomimo tego nie każdy może zostać operatorem CNC. Na szkoleniu oprócz nabywania wiedzy trzeba także rozumieć to, czego się uczymy, co bezpośrednio przekłada się na wykonywanie swoich obowiązków w miejscu pracy.

Niestety nie każdy jest w stanie opanować wszystkie zagadnienia dlatego, zanim zapiszemy się na kurs, należy dokładnie przemyśleć naszą decyzję. Poza tym osoby, które nie mają pewności, że dotrwają do końca szkolenia nie powinny zapisywać się na szkolenie, ponieważ w ten sposób stracą zarówno czas, jak i pieniądze.

Może spodobać Ci się również:

Jak uszczelniać gwinty? Sprawdź podkładki PPM

Jak uszczelniać gwinty? Sprawdź podkładki PPM

1 grudnia 2020

Instalacja wodna powinna być absolutnie szczelna. Wymaga stosowania materiałów łączących rury o wysokiej jakości i trwałości. Do uszczelnienia gwintów służą takie materiały, jak pakuły, taśmy teflonowe, pasty olejowe lub nici…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca