poniedziałek, 22 kwietnia 2024r.

Praca za granicą jak nie dać się oszukać? Jakie zachowania pracodawcy powinny nas zaniepokoić?

unnamed file 1

Szukanie pracy za granicą zazwyczaj wygląda tak samo, jak w Polsce. Przeglądanie ogłoszeń, wybranie interesujących ofert, a następnie kontakt z agencją lub bezpośrednio z pracodawcą. Jednak pomimo dużej dostępności ofert należy zachować ostrożność, ponieważ niekiedy może się zdarzyć, że trafimy na nieuczciwego pracodawcę.

Nieuczciwi pracodawcy w Niemczech – jak ich rozpoznać?

Przeglądają oferty pracy zawsze wybieramy takie, które są dla nas najbardziej interesujące. Niestety może dojść do sytuacji, kiedy pracodawca nie będzie uczciwy, przez co zostaniemy oszukani. Na co więc należy zwrócić uwagę, aby uniknąć takich sytuacji?

Pierwszym niezwykle ważnym elementem jest treść ogłoszenia, a dokładniej warunki pracy i zarobki. Zbyt wygórowane dochody oraz świetne warunki pracy nie zawsze oznaczają, że w rzeczywistości tak będzie.

Tu bardzo ważne jest sprawdzenie firm, czy w ogóle istnieje, a także, jakie ma opinie wśród innych pracowników. Nie powinniśmy również odpowiadać na oferty anonimowe, gdyż prawdopodobieństwo trafienia na oszustów jest wtedy znacznie większe.

Podpisanie umowy i co dalej?

Jeżeli umowa zostanie podpisana, pracownik powinien znać swoje prawa i obowiązki. Poza tym należy też zwracać uwagę na to, czy warunki pracy nie odbiegają od tych opisanych w umowie. Znajomość, chociażby podstawowych przepisów prawa może pomóc rozwiązać wiele problemów, a także spowoduje, że pracodawca nas nie oszuka.

Należy również wiedzieć, że pracodawca nie może nas zwolnić bez powodu, a jeżeli już do tego dojdzie, to zwolnienie z pracy Niemcy, musi być poprzedzone wręczeniem pisemnego wypowiedzenia. Ważne jest także to, żeby sam pracownik cechował się uczciwością, gdyż wtedy współpraca będzie przebiegała bez żadnych problemów, co będzie korzystne dla każdej ze stron.

Nieuczciwy pracodawca – jak udowodnić?

W momencie, gdy zorientujemy się, że pracodawca nie jest do końca szczery oraz nie przestrzega przepisów, powinniśmy jak najszybciej zareagować. Jeśli chcemy mieć dowody na to, że pracodawca oszukuje dobrym rozwiązaniem, jest zebranie dowodów, które poświadczą nieuczciwość takiej osoby.

Wtedy istnieje naprawdę duże prawdopodobieństwo, że pracodawca zostanie ukarany za swoje przewinienia, a my nie zostaniemy oszukani. W sytuacji, gdy nie będziemy reagowali na niewłaściwe zachowania pracodawcy to również i my możemy ponieść przykre konsekwencje m.in. brak możliwości pracy w Niemczech.

Może spodobać Ci się również:

Ile kosztuje garnitur szyty na miarę?

Ile kosztuje garnitur szyty na miarę?

31 sierpnia 2020

Garnitur na miarę kojarzy się z idealnie dopasowanym strojem, wykonanym na zmówienie w zgodzie z wymiarami ciała klienta. Jednak określenie to może odnosić się w rzeczywistości do dwóch zjawisk –…

Czytaj więcej