czwartek, 07 lipca 2022r.

Wieczorny oprysk – jak przeprowadzać?

Wieczorny oprysk - jak przeprowadzać?

Rolnictwo bez oprysków jest bardzo trudne. Insekty, choroby roślin i inne szkodniki bez skrupułów atakują plantacje, niszcząc nadzieje na dobre zbiory. Aby tego uniknąć, wielu rolników decyduje się na stosowanie oprysków. Dobry nawóz potrafi odpowiednio użyźnić glebę, sprawiając, że plony są o wiele większe i bardziej jakościowe. Mimo to, opryskiwanie powinno być prowadzone według pewnych zasad, w przeciwnym razie można się liczyć nawet z mandatem za nieprawidłowo wykonywane prace na polu.

Kiedy przeprowadzać opryski?

Najlepiej – wieczorem. Dlaczego? Jest to związane z zachowaniami proekologicznymi. Opryski są bardzo szkodliwe między innymi dla pszczół: są one szczególnie narażone na składniki znajdujące się w preparatach. Potraktowane taką mieszanką najczęściej giną, albo są zabijane przez innych członków roju, gdyż nie są rozpoznawane jako jedne z rodziny. Jest to bardzo niekorzystne zjawisko, gdyż należy sobie zdawać sprawę, jaką rolę spełniają te pożyteczne owady. Nie tylko produkują miód, ale również zapylają kwiaty, co jest szczególnie istotne np. w sadownictwie.

Stosując opryski wieczorem dostosowujemy się do rytmu dnia pszczół i innych owadów błonkoszkrzydłych, które kończą już wówczas swoje loty i zbiory. W ten sposób ogranicza się niekorzystne skutki w środowisku. Jeżeli zależy nam jednak na wcześniejszej porze opryskiwania, sklep dla rolników pomoże dobrać odpowiedni preparat, który będzie jednocześnie skuteczny na trapiący problem i łagodny dla środowiska.

Warto też, jeżeli oczywiście istnieje taka możliwość, wybrać do oprysków dzień bezwietrzny. Wówczas niepożądany transfer na sąsiednie rośliny jest zminimalizowany.

Jak przeprowadzać opryski?

Podczas procesu bardzo istotna jest temperatura oraz wilgotność powietrza. Optymalna wynosi około 15 do 16 stopni Celsjusza. Szczególnie latem taka temperatura występuje przeważnie późnym wieczorem. Nawozy lepiej rozrzucać przed pojawieniem się rosy, ponieważ zabieg jest bardziej efektywny, kiedy rośliny są suche, zdrowe oraz kiedy mają właściwy turgor liści, to jest odpowiedni poziom uwodnienia w tkankach.

Nawóz najlepiej dystrybuować w warunkach, kiedy wilgotność powietrza wynosi około 60 do 80 procent. Warto mieć jednak na uwadze, że preparaty różnią się między sobą, a każdy z nich ma inny punkt higroskopijny. W przypadku wątpliwości odnośnie użycia, sklep ogrodniczy, który sprzedaje poszczególne nawozy, służy rolnikom dobrą radą i pomocą.

W przypadku, kiedy jest bardzo sucho i gorąco, lepiej przeprowadzić opryski wczesnym ranem, aby wraz z pojawieniem się rosy rozpylone nawozy mogły być pobrane i wykorzystane przez rośliny.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 4

Jakie wykładziny do biura? Kiedy konkretny rodzaj ma znaczenie?

1 lutego 2021

Biuro to miejsce, w którym pracownik spędza większość dnia dlatego aranżacja tego miejsca, powinna być dokładnie przemyślana. Co więcej, wystrój pomieszczenia jest ważny nie tylko dla osób tam pracujących, ale…

Czytaj więcej