piątek, 22 listopada 2024r.

Szpachla do drewna – jak zrobić trwałe wypełnienie ubytków?

photo 1490902931801 d6f80ca94fe4cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0fHxjYXIlMjB2YXJuaXNoaW5nfGVufDF8MHx8fDE2NTM5MTgwMTkixlibrb 1.2.1q80w1080

Drewniane przedmioty z biegiem czasu mogą ulec zeschnięciu. To naturalne zjawisko, może być dość problematyczne, ponieważ w jego wyniku na powierzchni ozdobnych akcesoriów czy parkietu powstają charakterystyczne ryzy i wżery. W takich ubytkach często osadza się brud i wilgoć, co może obniżyć jakość elementu. Na szczęście z pomocą szpachli można łatwo zabezpieczyć wszystkie niedoskonałości.

Kiedy przyda się masa szpachlowa do drewna?

To doskonały sposób na uzupełnienie ubytków powstałych w wyniku uszkodzeń mechanicznych. Rzeźby czy inne ozdobne elementy w kontakcie z posadzką mogą ulec pokruszeniu lub stłuczeniu. Przywrócenie im pierwotnego stanu może wymagać zastosowania specjalnej szpachli do drewna z hurtowni, która doskonale wypełni wgniecenia i innego rodzaju ubytki.

To również świetny preparat do renowacji zarysowanych parkietów. W wyniku przesuwania ostrokrawędzistych przedmiotów po ich powierzchni często powstają liczne zarysowania, które z biegiem lat mogą się pogłębiać. Zastosowanie odpowiedniej szpachli i późniejsze przeszlifowanie parkietu odnowi jego strukturę i przywróci pierwotny kolor.

Jaka szpachla do drewna będzie najlepsza?

Do drobnych ubytków możemy wykorzystać produkt akrylowy. Najczęściej dostępny jest on w formie bezbarwnej i doskonale nadaje się do drobnych prac naprawczych. W jego skład wchodzą naturalne żywice, które świetnie uzupełniają drobne ryski i zabezpieczają miejsce przed działaniem wilgoci.

Do bardziej rozległych uszkodzeń najlepiej wykorzystać natryskową szpachlę do drewnianych schodów. To produkt, którym często odświeża się powierzchnię parkietów, boazerii czy schodów zniszczonych przez lata eksploatacji. Szpachla stosunkowo szybko ulega stwardnieniu, a zawarte w niej substancje skutecznie uzupełnią także większe defekty w strukturze drewna.

Od czego zacząć nakładanie szpachli?

Pierwszym krokiem będzie dokładne wyczyszczenie elementu. Zdarza się, że w miejscach defektu zbiera się spora ilość zabrudzeń, które należy usunąć przed aplikacją preparatu. Można również przeczyścić takie miejsca papierem ściernym i usunąć powstały kurz.

Następnie możemy przechodzić do aplikacji szpachli. Tutaj powinniśmy się kierować zaleceniami producenta, ponieważ każdy produkt może mieć inną technologię aplikacji. Po zaschnięciu materiału wypełniającego wystarczy tylko przeczyścić powierzchnię elementu papierem ściernym i polakierować go.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 5

Pizza na słodko, czyli wariacje na temat klasycznego placka drożdżowego

1 maja 2021

Pizza klasyczna to ciasto drożdżowe posmarowane sosem pomidorowym, z serem, bazylią i pomidorami. To tradycyjne danie jednakże dawno już zostało urozmaicone wieloma różnymi dodatkami, np. salami, kurczakiem, papryką i wieloma…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca