czwartek, 21 listopada 2024r.

Stanowisko rekrutera – obalamy mity i premiujemy fakty!

unnamed file 3

Osoby rekrutujące kandydatów na konkretne stanowiska, mają trudny orzech do zgryzienia. Dziennie przeglądają setki dokumentów rekrutacyjnych, aby wybrać idealnego pracownika. Czy praca rekrutera jest łatwa i każdy może ją wykonywać?

Fakty i mity pracy w HR

Praca osób rekrutujących wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i zaangażowaniem. To właśnie na nich spada odpowiedzialność związana z zatrudnieniem kompetentnego pracownika. Jak zostać rekruterem, który wyłapuje najlepszych kandydatów?

  1. Dobry rekruter jest empatyczny — zdecydowanie! Praca z ludźmi wymaga ogromnych pokładów empatii, by nawiązać dobrą komunikację;
  2. Osoby na stanowisku HR mają prostą pracę — oczywiście, to jest bardzo szkodliwy mit! Rekruterzy są narażeni na wypalenie zawodowe bardziej niż osoby na innych stanowiskach, właśnie ze względu na charakter swojej pracy!
  3. Rekruterem może zostać każdy — nie do końca. Praca rekrutera wymaga stałego zaangażowania emocjonalnego i psychicznego, ważności i czujności, a także nieustannego rozwoju i zdobywania wiedzy. Nie każda osoba podoła takiemu obciążeniu.
  4. Rekruter przegląda ok. 300 CV dziennie i ma kilkadziesiąt sekund na wyłapanie najlepszych kandydatów — prawda! Często o tym, czy dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną decyduje wprawne oko rekrutera. 

Firmy rekrutacyjne — czy outsourcing rekrutacji się opłaca?

Wiele firm korzysta z usług zewnętrznych rekruterów, którzy przeprowadzają rekrutację na wewnętrzne stanowiska pracy. Jest to o tyle popularne, że nie trzeba tworzyć specjalnego działu w firmie, można zlecić rekrutację specjalistom. 

Z firm outsourcingowych, zajmujących się rekrutacją korzysta wiele branż, w tym firmy IT, czy wielkie agencje reklamowe. Jest to o tyle wygodne, że żmudny proces rekrutacji oddaje się w ręce specjalistów, którzy w ramach świadczonych usług mają wywiązać się z warunków określonych w kontrakcie.

Jak zostać rekruterem? 

Początkujące osoby mogą starać się o zatrudnienie jako młodszy specjalista ds. rekrutacji. Będą brały udział w rozmowach kwalifikacyjnych i szkoleniach, a także będą przyuczane do tego, w jaki sposób wyszukiwać potencjalnych pracowników na portalach takich jak LinkedIn.

Z czasem taka osoba zacznie sama przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjne i będzie odpowiedzialna za spotkania z kandydatami oraz wyszukiwanie ich. Praca rekrutera jest wymagająca, dlatego, zanim zdecydujesz się aplikować na ogłoszenie na to stanowisko, dobrze zastanów się, czy masz odpowiedni potencjał, by taki rodzaj pracy sprawiał Ci satysfakcję.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 4

Jakie wykładziny do biura? Kiedy konkretny rodzaj ma znaczenie?

1 lutego 2021

Biuro to miejsce, w którym pracownik spędza większość dnia dlatego aranżacja tego miejsca, powinna być dokładnie przemyślana. Co więcej, wystrój pomieszczenia jest ważny nie tylko dla osób tam pracujących, ale…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca