Jak napisać dobre CV?

Stawiasz pierwsze kroki na rynku pracy? A może zmieniasz posadę? W jednym i drugim przypadku będziesz potrzebować curriculum vitae. Co powinien zawierać wspomniany dokument? Jak go skomponować, by wyróżnić się na tle innych kandydatów i zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonego zatrudnienia. Sprawdź!
Co powinno znaleźć się w dobrym CV?
Dobre CV powinno zawierać informacje dotyczące wykształcenia, odbytych staży i szkoleń, doświadczenia, umiejętności oraz zainteresowań. Muszą się w nim znaleźć również dane umożliwiające identyfikację kandydata, czyli jego imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, numer telefonu i adres e-mail. Obowiązkowym elementem curriculum vitae jest również tak zwana aktualna klauzula CV, a dokładniej rzecz ujmując zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Jeśli jej zabraknie aplikacja na dane stanowisko w ogóle nie zostanie rozpatrzona.
W dokumentach aplikacyjnych możesz umieścić również swoje zdjęcie. Dzięki temu wyróżnisz się spośród innych kandydatów, a Twoje CV zostanie zapamiętane przez rekrutera. W rezultacie zwiększysz swoje szanse na uzyskanie wymarzonego zatrudnienia. Pamiętaj jednak o jednej niezwykle istotnej kwestii – fotografia musi być profesjonalna, a jednocześnie neutralna. Nie wstawiaj do curriculum vitae zrobionych naprędce selfie albo fotosów z wakacji czy rodzinnych imprez. Osiągniesz bowiem efekt odwrotny od zamierzonego.
Jak powinno wyglądać dobre CV?
W curriculum vitae liczy się nie tylko treść. Duże znaczenie ma także jego wygląd Dobre CV musi być czytelne, przejrzyste i uporządkowane. Zawarte w nim informacje warto podzielić na sekcje tematyczne. Najważniejsze dane, czyli imię, nazwisko, numer telefonu oraz e-mail, powinny znaleźć się w górnej części strony.
Co więcej, dokumenty aplikacyjne muszą być spójne pod względem estetycznym i dobrze sformatowane. Obecnie można znaleźć wiele programów graficznych i kreatorów online, które znacznie ułatwiają stworzenie profesjonalnego CV (Canva, Photoshop itp.).
O czym jeszcze warto pamiętać przy tworzeniu CV?
Dobre CV powinno być przede wszystkim dostosowane do specyfiki posady, o którą się w danym momencie ubiegasz. Co to oznacza w praktyce? Jeśli na przykład pracodawca lub firma rekrutacyjna poszukuje operatora koparki, nie musisz umieszczać w curriculum vitae punktu o ukończonym kursie gotowania. Skup się na informacjach ważnych ze względu na specyfikę danego stanowiska (umiejętności szybkiego reagowania, precyzji, zręczności itp.).
Może spodobać Ci się również:
Zaprószenie oka to znany nam problem. Gdy ciało obce dostanie się do oczu jest to bardzo nieprzyjemne uczucie. Aby uniknąć tego dyskomfortu, należy odpowiednio zabezpieczyć się na takie sytuacje. Jakie…
Czytaj więcej