Jak wyleczyć kota z choroby sierocej?
Nie zawsze choroby kotów wynikają z niewłaściwej diety czy infekcji wirusowych. Niektóre schorzenia mogą zależeć od ich dzieciństwa. Przykładem będzie choroba sieroca, która wynika ze zbyt szybkiego odłączenia pupila od matki. Zwierzętom cierpiącym na tę przypadłość nie można doraźnie pomóc, da się jednak ograniczyć do minimum skutki schorzenia. Jak to zrobić?
Jakie są przyczyny choroby sierocej u kota?
Najczęściej dolegliwości wynikają z niewłaściwego stylu wychowania. Koty, które zbyt wcześnie zostały zabrane matce są najbardziej narażone na tego typu przypadłości. Nie oznacza to jednak, że choroba sieroca dotyka wszystkie takie osobniki, jednak prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest w tym przypadku dużo większe.
Z czego to wynika? W pierwszych miesiącach kot jest praktycznie całkowicie uzależniony od swojej matki. Żywi się wyłącznie jej mlekiem, które ma szereg wartości potrzebnych do rozwoju potomstwa. W przypadku, gdy zdecydujemy się na zbyt szybkie odłączenie go od matki, może to negatywnie wpłynąć na rozwój pupila. Jednak do właściwej diagnozy problemu, potrzebny jest wykwalifikowany weterynarz. Kraków Podgórze, to miejsce, w którym można skonsultować przypadek kota z naszym fachowcem.
Jak objawia się choroba sieroca?
Zazwyczaj symptomy schorzenia są bardzo typowe. Najczęściej kot będzie nałogowo ssał lub przeżuwał różne tkaniny, na przykład ubrania, kocyki czy poduszki. Podczas tej czynności można zaobserwować również mocne ślinienie i odruchy ugniatania łapkami. Takie czynności pomagają zwierzęciu się uspokoić i poczuć bezpieczniej.
Z czego to wynika? To naturalne odruchy, które związane są z wczesnym okresem życia kota. Od urodzenia zwierzę ssało mleko matki i bardzo często dociskało przy tym łapkami jej brzuch. Właśnie zbyt wczesne odłączenie go od matki wywołało gwałtowny szok, dlatego w chwilach niepokoju kot powraca do znanych z dzieciństwa nawyków. Dolegliwości wraz z wiekiem niemal całkowicie ustępują, jednak często towarzyszą kotu do końca życia.
Jak możemy pomóc pupilowi?
Zwierzę cierpiące na chorobę sierocą wymaga szczególnej opieki. Zapewnienie mu odpowiedniej diety, ruchu czy zabawek może nie wystarczyć, trzeba wtedy zadbać o bliższą relację ze swoim pupilem.
Przede wszystkim warto odwracać jego uwagę, gdy zauważymy, że pojawiają się u niego niewłaściwe nawyki. Zabawa, głaskanie czy przytulanie futrzaka pomoże mu poczuć się bezpiecznym i kochanym. Weterynarz podpowiada, że warto otoczyć zwierze miłością i przywiązaniem, wówczas futrzak szybko to wyczuje i coraz rzadziej będzie sięgał do swoich starych praktyk uspokajających.
Może spodobać Ci się również:
Nie wszyscy pracują przy stałym stanowisku. Firmy budowlane, serwisy sprzątające czy usługowe przedsiębiorstwa często wykonują działania poza swoją bazą. Szczególnie w przypadku pierwszej grupy jest to doskonale widoczne – inwestycje…
Czytaj więcej