poniedziałek, 29 kwietnia 2024r.

Gdzie szukać archiwum zlikwidowanych zakładów pracy? Jakie metody umożliwiają zabezpieczenie dokumentów?

photo 1468779036391 52341f60b55dcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxOHx8ZG9jdW1lbnRzfGVufDF8MHx8fDE2Mzg2MzQyNTYixlibrb 1.2.1q80w1080

Dokumenty pracownicze często zawierają bardzo ważne informacje dla pracownika. Niekiedy takie dane są potrzebne do tego, aby otrzymać emeryturę lub inne świadczenie. Może się jednak zdarzyć, że uzyskanie dokumentacji z konkretnego zakładu pracy będzie niemożliwe, ponieważ taka firma może już nie istnieć. Gdzie w takiej sytuacji powinniśmy szukać dokumentów pracowniczych i czy zawsze możemy je odnaleźć?

Dokumentacja pracownicza z nieistniejących zakładów pracy

Poszukiwanie dokumentów z nieistniejących zakładów pracy dla wielu osób może wydawać się niemożliwe. Jednak wbrew pozorom firmy mają obowiązek przechowywania dokumentacji pracowniczej przez określony w przepisach czas. Dzięki temu były pracownik w każdej chwili może uzyskać bardzo ważne dla niego informacje.

Utrata niektórych dokumentów jest jednym z powodów, dla których pracownicy szukają starej dokumentacji pracowniczej. W momencie, gdy dany zakład pracy już nie istnieje, trzeba znaleźć archiwum, gdzie przechowywane są dokumenty.

Obecnie bardzo popularna staje się digitalizacja dokumentów, a więc wszelkie informacje przechowywane są w wersji cyfrowej. Takie rozwiązanie sprawia, że dokumenty są jeszcze bardziej zabezpieczone przed utratą lub zaginięciem.

Czy zawsze można odnaleźć poszukiwane dokumenty?

Zanim zaczniemy szukać dokumentacji, warto sprawdzić, przez jaki czas przechowywane są poszczególne informacje na temat naszego zatrudnienia. Każdy rodzaj dokumentów jest przechowywany przez określony czas.

W przypadku dokumentów pracowniczych czas wynosi zazwyczaj 10 lat. Okres ten jest liczony od momentu ustania stosunku pracy, a dokładniej roku kalendarzowego, w którym pracownik zakończył pracę w danym zakładzie pracy. Pracodawcy mają obowiązek przechowywać dokumenty dotyczące pracowników, więc każda zatrudniona osoba w razie konieczności może otrzymać interesujące ją informacje.

Digitalizacja dokumentów – ułatwienie dla pracodawców i pracowników

Przechowywanie dokumentów w formie cyfrowej to duże ułatwienie dla pracodawców, ponieważ nie trzeba tutaj przeznaczać dodatkowego miejsca. Co więcej, pracownicy mogą bez problemu odszukać istotne dla nich informacje, które często mają bardzo ważne znaczenie.

Decydując się na digitalizację nie ma również żadnych problemów z przechowywaniem dokumentów w archiwach, co również ułatwia zabezpieczenie i przechowywanie ważnych danych. Korzystanie z nowoczesnych rozwiązań to świetna opcja dla każdego, kto chce jeszcze bardziej ułatwić pracę w swojej firmie.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 8

Podatki – co to? Kiedy warto skorzystać z usług doradcy podatkowego?

1 maja 2021

Płacenie podatków dotyczy każdego z nas. Co więcej, są one obowiązkowe, a dokładna kwota uzależniona jest od wielu czynników. Gdyby należności podatkowe nie były odprowadzane finansowanie działalności państwa, byłoby niemożliwe.…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca