czwartek, 18 lipca 2024r.

Buty hikingowe – co to znaczy?

photo 1588954521648 4588fb23e576cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxfHxTaG9lcyUyMHRyZWtraW5nJTIwcnVubmVyc3xlbnwxfDB8fHwxNjkwNjIyMDI2fDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Oprócz pojęcia trekkingu coraz częściej słyszy się o wyprawie hikingowej. To nowa aktywność, która podbija serca wielu amatorów spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Dyscyplina nie wymaga konkretnego przygotowania, choć właściwie dobrane buty ułatwią pokonanie wielogodzinnej trasy. Jak dobrać buty hikingowe?

Hiking, znaczy wędrówka

To pojęcie pokrewne do trekkingu, choć można zauważyć między nimi pewne różnice. W hikingu chodzi o wędrówkę, która najczęściej trwa minimum kilka godzin i przebiega po mało wymagającej trasie. Taką wycieczkę można zorganizować na terenie leśnym, nizinnym, podgórskim lub miejskim. Nie ma znaczenia trudność trasy, liczy się z kolei czas spędzony na wędrówce, pokonanie drogi pieszo i podziwianie krajobrazów oraz zwiedzanie atrakcyjnych zakątków.

Trekking jest pod tym względem bardziej wymagający. To wycieczka na specyficznym terenie, na przykład w górach, na pustyni, w dżungli czy obszarze podbiegunowym. Wycieczka trekkingowa wiąże się niejednokrotnie z pokonywaniem własnych słabości i odpowiednim przygotowaniem. Powinniśmy przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiednie ubranie oraz buty trekkingowe dopasowane do naszych potrzeb. Hiking jest pojęciem bardziej ogólnym – na taką wędrówkę może udać się każdy.

Buty hikingowe – czym się charakteryzują?

Teren, po którym będziemy się poruszać nie jest wymagający, nie potrzeba więc produktów usztywnionych, które będą solidnie zabezpieczać stopy. Jednocześnie może się zdarzyć, że będziemy pokonywać trawiaste zarośla czy szutrową drogę, dlatego dobrze jest wybrać warianty z agresywnym bieżnikiem. Bardzo często buty hikingowe mają wzmocnioną podeszwę o bardziej elastycznej budowie niż w przypadku butów trekkingowych.

Cholewka obuwia powinna być w pełni dopasowana do kształtu naszych stóp. Dzięki temu nie będą się one męczyć nawet po wielogodzinnym marszu. Jeśli podczas przymierzania obuwia odczujemy pewien ucisk, warto postawić na inne buty turystyczne, które będą wygodniejsze. Podczas zakupów możemy też dopytać sprzedawcę o to, czy produkty mają dodatkową membranę wodoodporną, która częściowo zabezpieczy stopy przed wilgocią.

Co jeszcze warto zabrać wyprawę?

Wycieczka hikingowa bardzo często trwa kilka, nawet kilkanaście godzin. Oczywiście nie trzeba bić tutaj żadnych rekordów, jednak warto odpowiednio zabezpieczyć się na wypadek konieczności nocowania, czy zmiany temperatury podczas marszu. Odpowiedni ubiór to podstawa, w plecaku dobrze jest mieć również coś cieplejszego. Jeśli chcemy spędzić noc w terenie, musimy zabrać również namiot i karimatę.

Jedzenie i picie to podstawa w trakcie marszu. Wielogodzinny spacer może być bardzo wyczerpujący dla organizmu, dlatego powinniśmy zadbać o zapas wyżywienia.  Przyda się również przewodnik i naładowany telefon, który pomoże nam zlokalizować pozycję na nieznanym terenie.

 

Może spodobać Ci się również:

Tworzysz startup? Pamiętaj o RODO!

Tworzysz startup? Pamiętaj o RODO!

28 września 2019

Kancelaria prawna dla startupu zapewnia obsługę prawną zarówno nowo powstających firm, jak i startupów, które są już obecne na rynku. Mowa tutaj o pomocy w wyborze formy prowadzenia działalności gospodarczej,…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca