sobota, 18 maja 2024r.

Co spakować na wyprawę trekkingową? Odpowiednie przygotowanie ekwipunku

unnamed file 7

Trekking jest coraz popularniejszą formą spędzania czasu. Wędrówki w miejscach o trudnych warunkach klimatycznych i geograficznych spotykają się z coraz większym entuzjazmem. To z pewnością duża przygoda, która pozwala na zebranie mnóstwa wspomnień. Aby były one jak najbardziej pozytywne, warto odpowiednio przygotować się do wyjazdu, gromadząc niezbędny ekwipunek trekkingowy.

Odpowiednio spakowany plecak

Podczas trekkingu każdego dnia będziesz nosić ze sobą cały swój dobytek. Pamiętaj, że każdy gram będzie odgrywać sporą rolę i wpływać na samopoczucie oraz zadowolenie z wyprawy. Dlatego spakuj się w rozsądny sposób, wybierając wyłącznie takie rzeczy, które będą niezbędne podczas podróży i których jakość nie pozostawia żadnych wątpliwości. Pierwszą istotną kwestią jest dobrze wybrany plecak. Dziś można znaleźć mnóstwo modeli – zarówno ze stelażem, jak i bez. Oferują one rozmaitą pojemność, dlatego zwróć uwagę na to, jaka będzie odpowiednia do Twojej wyprawy.

W plecaku musi znaleźć się kilka ważnych elementów. To przede wszystkim akcesoria, które ułatwiają orientację w terenie. Standardowo będzie to mapa, kompas czy GPS turystyczny. Jeśli stawiasz pierwsze kroki i nie czujesz się na siłach, by wybrać się na zaawansowany trekking w pojedynkę, warto skorzystać ze zorganizowanych wypraw pieszych, dzięki którym zbierzesz doświadczenie. Poza tym zabierz ze sobą apteczkę z lekami, plastrami, bandażem, środkami odkażającymi. Równie ważna będzie czołówka bądź tradycyjna latarka. Pakując elektronikę, nie zapominaj o ładowarce i powerbanku. W plecaku turystycznym musi znaleźć się miejsce również na prowiant oraz picie – w tym także przekąski, które szybko pozwolą Ci uzupełnić stracone kalorie. 

Dobrze dobrane buty trekkingowe

Podstawą udanej i bezpiecznej wyprawy trekkingowej jest dobrze dobrane obuwie. Nie tylko zwiększa ono komfort podczas marszu, ale minimalizuje także ryzyko urazów i kontuzji. Buty powinny zapewnić należytą przyczepność do podłoża, jednocześnie amortyzować wszelkie nierówności na szlaku i stabilizować staw skokowy. Możesz wybrać modele obuwia zarówno poniżej kostki, jak i wysokie za kostkę. Producenci oferują także specjalne sandały outdoorowe. Wybór rodzaju butów będzie zależeć od miejsca, w której się udajesz na trekking. Zwróć uwagę również na skarpety, które zakładasz. Dzięki przemyślanym zakupom, unikniesz odparzeń czy odcisków, które mogą popsuć wyprawę.

Przemyślany strój na wyprawę

Bardzo ważne jest również to, jakie ubrania wybierzemy na trekking. Muszą one zagwarantować swobodę ruchów i komfort termiczny w każdych warunkach. Dlatego zainwestuj w odzież funkcyjną, która zajmuje niewiele miejsca i jest wykonana z oddychających, lekkich materiałów. Ubrania sportowe pozwalają na cyrkulację powietrza i sprawne odprowadzanie nadmiaru potu, w efekcie czego Twoja skóra pozostanie słucha na dłużej i zachowasz stałą temperaturę. Udając się na trekking czy hiking zawsze pamiętaj o zasadzie, by ubierać się warstwowo. Bielizna termiczna, kurtka wodoodporna z membraną, lekki polar sportowy są podstawą przemyślanego zestawu. W zimne dni nie zapominaj o odpowiedniej ochronie, którą zapewni czapka i rękawiczki.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 10

Ile kosztuje nadajnik GPS do samochodu i jaki kupić?

1 kwietnia 2021

Nadajnik GPS do samochodu to jedno z lepszych zabezpieczeń przed kradzieżą. Chociaż może się wydawać, że takie urządzenie nie będzie w stanie dobrze ochronić pojazdu, jeśli wybierzemy odpowiedni model, będziemy…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca