wtorek, 03 grudnia 2024r.

Czy najem długoterminowy się opłaca?

photo 1481277542470 605612bd2d61cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxyZWFsJTIwZXN0YXRlJTIwcmVudGFsfGVufDF8MHx8fDE2OTA1NTY5Mzl8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Posiadacze wolnych nieruchomości, mogą udostępnić je pod wynajem i czerpać z tego tytułu określone zyski. Ich wysokość będzie oczywiście zależna od wielu czynników, ale przede wszystkim wynika z formy udostępniania lokalu. W przypadku najmu długoterminowego dochody mogą być nieco niższe, niż przy klasycznej formie udostępniania apartamentu na krótszy czas. Czy zatem taki sposób udostępniania nieruchomości się opłaci?

Główne założenia najmu długoterminowego

To forma udostępniania lokalu na określony lub nieokreślony czas, podczas którego najemca ma pełne prawo do swobodnego korzystania z dostępnej przestrzeni. Właściciel nieruchomości nie może przy tym ingerować w prywatność lokatora, o ile nie zostało to odpowiednio zapisane w treści podpisywanej umowy. Z tytułu najmu długoterminowego pobierane są miesięczne opłaty, w skład których wchodzą: zaliczka na czynsz, odstępne dla właściciela oraz koszty związane z mediami.

Najem długoterminowy nie wymaga przy tym odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni. Obsługa mieszkań przy krótkich formach najmu jest znacznie bardziej skomplikowana, a apartament trzeba w tym przypadku przygotować ze wszystkimi udogodnieniami. Lokator decydujący się na długoterminową umowę często sam organizuje sobie przestrzeń, dokupując potrzebne meble i akcesoria.

Komu taka forma najmu się opłaca?

Z tej formy udostępniania mieszkania korzystają najczęściej właściciele nieruchomości, którzy w mniejszym stopniu chcą zajmować się obsługą lokalu. Najem długoterminowy mieszkania, choć generuje niższe dochody, jest jednocześnie mniej wymagającą formą współpracy. Nie jest konieczna w tym przypadku rozbudowana promocja lokalu, bieżąca obsługa gości czy utrzymanie go w idealnym stanie.

Przy udostępnianiu większej liczby lokali pod wynajem, zyski mogą być znacznie wyższe. Dlatego właściciele wielu nieruchomości często decydują się na wynajem długoterminowy. Jeszcze mniej obowiązków będą mieć właściciele mieszkań, którzy zdecydują się na współpracę z agencją – w takim wypadku większość prac związanych z obsługą umów realizowana jest przez zewnętrzną firmę.

Czy są jakieś wady najmu długoterminowego?

Przy klasycznej umowie na czas określony, właściciel ma ograniczony zakres działań w przypadku braku uczciwości ze strony lokatora. Nie może go przykładowo wyrzucić z mieszkania, nawet jeśli zalega od kilku miesięcy z czynszem. Udostępniając lokal pod wynajem długoterminowy godzimy się przy tym na to, że podczas trwania umowy, mieszkanie staje się własnością nowego lokatora. Nie możemy zatem ingerować w jego prywatność, ani w żaden inny sposób korzystać z nieruchomości.

Może spodobać Ci się również:

Jaki portfel męski? Idealny prezent na każdą okazję

Jaki portfel męski? Idealny prezent na każdą okazję

1 grudnia 2020

Prezent dla naszego partnera powinien być zarówno wyjątkowy, jak i niecodzienny. Portfel męski to jeden z produktów, który wywołuje zadowolenie na twarzy niejednego mężczyzny, w końcu jest to rzecz niezbędna.…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca