Czy warto inwestować w kursy językowe, aby poprawić swoją sytuację na rynku pracy?
Rynek pracy we współczesnym świecie zmienia się bardzo szybko. Coraz rzadziej pracujemy całe życie w jednej firmie, a nawet w jednej branży. Dostosowanie się do wszystkich zmian wymaga od nas wielu różnych umiejętności, a coraz bardziej zglobalizowany świat sprawia, że nie ma lepszej inwestycji w siebie samego niż nauka języków obcych. Mnóstwo firm poszukuje bowiem specjalistów potrafiących porozumiewać się z klientami z innych krajów. Kandydaci ze znajomością języków są na rynku znacznie bardziej pożądani i zarabiają więcej.
Kursy językowe najlepszą inwestycją w siebie
Wystarczy przejrzeć oferty pracy w gazetach czy internecie, by szybko zorientować się, jak ważna jest dziś znajomość języków. Kursy językowe to najlepszy sposób, by podnieść swoje kwalifikacje, a co za tym idzie, szanse na znalezienie wymarzonej pracy.
Niemal wszyscy pracodawcy oczekują od swoich kandydatów w procesach rekrutacyjnych znajomości języka angielskiego, tyle że ta znajomość wyniesiona ze szkoły zwykle nie wystarczy. W szkołach często nie uczy się angielskiego najlepiej, a do tego wielu pracowników po latach bez codziennego używania języka, zapomina tego, czego się nauczyli. Z pomocą w takim przypadku przyjdzie nam prowadzony na wysokim poziomie kurs angielskiego, dzięki któremu można sobie wiele rzeczy przypomnieć.
Niemiecki najpopularniejszy z całej reszty
Ale sam język angielski coraz częściej na rynku pracy nie wystarcza. Większe szanse na pracę mamy posługując się także innymi językami. Tradycyjnie w Polsce duże możliwości daje znajomość języka niemieckiego. Wynika to z bliskości geograficznej Niemiec i bardzo silnych powiązań gospodarczych. Niemcy są głównym partnerem handlowym Polski i wiele tamtejszych firm ma w naszym kraju swoje przedstawicielstwa, co sprawia, że kurs języka niemieckiego jest znakomitą inwestycją.
Z analizy przeprowadzonej przez firmę doradztwa personalnego HRK wynika, że aż w 79% procesów rekrutacyjnych z językiem obcym pracodawcy życzą sobie znajomości niemieckiego.Trzecim najbardziej poszukiwanym językiem na rynku pracy w naszym kraju jest francuski, a kolejne miejsca zajmują hiszpański, włoski czy chiński, co wynika z ogromnego potencjału chińskiej gospodarki.
I cóż, że ze Szwecji?
Rosnąca liczba inwestycji zagranicznych w Polsce sprawia, że coraz częściej na rynku pracy liczą się także języki z naszej perspektywy nieco bardziej egzotyczne. Gdy nauczymy się takiego, będzie on dla nas tym większym atutem, im mniejsza będzie konkurencja wśród pracowników.
Warto zwrócić uwagę na języki skandynawskie. Firmy szwedzkie, duńskie czy norweskie inwestują mocno zwłaszcza w sektorze IT, a nauka tych języków, które gramatycznie nie są zbyt skomplikowane, może dać nam bardzo duże korzyści. Wśród innych rzadkich języków poszukiwanych przez pracodawców są także czeski, arabski czy niderlandzki. Warto pamiętać, że im bardziej egzotyczny język, tym wyższe wynagrodzenia.
Postaw na właściwą szkołę
Znajomość jednego języka obcego jest dziś wśród pracowników właściwie standardem, wymaganym minimum. By zwiększyć swoje szanse na rynku musimy szukać kolejnych możliwości rozwoju swoich lingwistycznych kompetencji. Pomoże nam w tym szkoła językowa zapewniająca odpowiednio wysoki poziom nauczania i szeroką ofertę różnych języków do wyboru.
Może spodobać Ci się również:
Poszukiwanie pracy to często trudne zadanie dla wielu osób. Pomimo dużej ilości ofert nie zawsze wiemy, jakie stanowisko wybrać i czy praca w danej firmie będzie dla nas odpowiednia. Na…
Czytaj więcej