Czym zajmuje się palarnia kawy?
Jeśli kiedykolwiek widziałeś palarnię kawy w akcji, wiesz, że nie jest to mechaniczny, prosty proces. Praca włożona w każde palenie ziaren kawy jest złożona, wymaga precyzyjnego sprzętu i zawiera – dla chcących być najlepszym – sporo nauki. Nie ma linii montażowych ani wyposażenia fabrycznego. Palarnie kawy to zarówno rzemieślnicy, jak i naukowcy, którzy dbają o swoich dostawców, klientów i kawę.
Zamiana zielonych ziaren kawy w brązowe
Kawa to ziarno krzewu kawowego. Krzew jest sadzony, pielęgnowany, a wyrastające ziarno zbierane, przetwarzane i pakowane, zanim trafi do palarni. Te pierwsze kroki (najważniejsze) mają miejsce poza granicami naszego kraju. Co jednak robi palarnia kawy?
Zanim jednak ziarno kawy stanie się tym, co zazwyczaj widzimy – zmieni swój kolor z zielonego na brązowy – musi nastąpić pewien proces, którym zajmują się właśnie palarnie – podgrzewają ziarna kawy. Palenie nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Nie jest to zwykłe wrzucenie kubła zielonej kawy do dużego ekspresu, pozwolenie ziarnom trochę wirować, a następnie zebrać wypaloną kawę. To coś znacznie więcej.
Po pierwsze, trzeba zaplanować cykle pieczenia. Palacz musi bardzo uważać w trakcie wypalania, co wymaga tygodni planowania i uważnej dbałości o zapasy zielonej kawy. Jeśli widziałeś magazyn na zapleczu palarni, to wiesz, ile organizacji i struktury potrzeba, aby z powodzeniem prowadzić tę część biznesu. Potem następuje faktyczne pieczenie ziaren kawy.
Sztuka palenia kawy
Następnie w ciągu 10-15 minut zachodzi setki reakcji chemicznych, potrzebnych do wypalenia danej porcji kawy, a kontrolowanie ich jest dość trudne. Niewielkie zmiany temperatury, wilgotności, przepływu powietrza i czasu mogą spowodować radykalne zmiany w końcowej efekcie, gdy wylądują w Twojej filiżance. Dlatego opiekacze muszą być bardzo precyzyjni w pieczeniu i środowisku jakim to robią.
Aby znaleźć właściwy przepis na pieczenie, palacze często wykonują kilka próbnych pieczeni w mniejszej maszynie, która zwykle jest mniejszą wersją tej komercyjnej. Zapisują czas, temperaturę i inne zmienne, aby dokładnie przyjrzeć się temu, co dzieje się w środku.
Oczekiwanie na to, co trafi do sklepu
Następnie osoby, które wypiekają kawę, zwykle czekają 12-24 godziny po zakończeniu pieczenia próbnego. Następnie testują kawę pod kątem jakości. Podczas degustacji, uważnie oceniając smaki, kwasowość, słodycz, gorycz, posmak, masę i aromat. To intensywny proces.
Kiedy palacz zidentyfikuje swoją ulubioną partię, tworzy ją od nowa – czasami więcej niż raz lub dwa razy – aby uzyskać idealną kawę tuż przed przejściem do procesu tworzenia partii do zastosowań komercyjnych – aby wysłać ją do sklepów, kawiarni i w końcowym procesie do Twojego domu.
Może spodobać Ci się również:
Prowadzenie własnego biznesu to ciężka i żmudna praca, która nie zawsze od razu przynosi rezultaty. Ważne jest to, aby dobrze przemyśleć sprawę, oszacować swoje szanse oraz budżet, jaki możemy wydać…
Czytaj więcej