piątek, 08 grudnia 2023r.

Czym zajmuje się palarnia kawy?

unnamed file 2

Jeśli kiedykolwiek widziałeś palarnię kawy w akcji, wiesz, że nie jest to mechaniczny, prosty proces. Praca włożona w każde palenie ziaren kawy jest złożona, wymaga precyzyjnego sprzętu i zawiera – dla chcących być najlepszym – sporo nauki. Nie ma linii montażowych ani wyposażenia fabrycznego. Palarnie kawy to zarówno rzemieślnicy, jak i naukowcy, którzy dbają o swoich dostawców, klientów i kawę.

 

Zamiana zielonych ziaren kawy w brązowe

 

Kawa to ziarno krzewu kawowego. Krzew jest sadzony, pielęgnowany, a wyrastające ziarno zbierane, przetwarzane i pakowane, zanim trafi do palarni. Te pierwsze kroki (najważniejsze) mają miejsce poza granicami naszego kraju. Co jednak robi palarnia kawy?

 

Zanim jednak ziarno kawy stanie się tym, co zazwyczaj widzimy – zmieni swój kolor z zielonego na brązowy – musi nastąpić pewien proces, którym zajmują się właśnie palarnie – podgrzewają ziarna kawy. Palenie nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Nie jest to zwykłe wrzucenie kubła zielonej kawy do dużego ekspresu, pozwolenie ziarnom trochę wirować, a następnie zebrać wypaloną kawę. To coś znacznie więcej.

 

Po pierwsze, trzeba zaplanować cykle pieczenia. Palacz musi bardzo uważać w trakcie wypalania, co wymaga tygodni planowania i uważnej dbałości o zapasy zielonej kawy. Jeśli widziałeś magazyn na zapleczu palarni, to wiesz, ile organizacji i struktury potrzeba, aby z powodzeniem prowadzić tę część biznesu. Potem następuje faktyczne pieczenie ziaren kawy.

 

Sztuka palenia kawy

 

Następnie w ciągu 10-15 minut zachodzi setki reakcji chemicznych, potrzebnych do wypalenia danej porcji kawy, a kontrolowanie ich jest dość trudne. Niewielkie zmiany temperatury, wilgotności, przepływu powietrza i czasu mogą spowodować radykalne zmiany w końcowej efekcie, gdy wylądują w Twojej filiżance. Dlatego opiekacze muszą być bardzo precyzyjni w pieczeniu i środowisku jakim to robią.

 

Aby znaleźć właściwy przepis na pieczenie, palacze często wykonują kilka próbnych pieczeni w mniejszej maszynie, która zwykle jest mniejszą wersją tej komercyjnej. Zapisują czas, temperaturę i inne zmienne, aby dokładnie przyjrzeć się temu, co dzieje się w środku.

 

Oczekiwanie na to, co trafi do sklepu

 

Następnie osoby, które wypiekają kawę, zwykle czekają 12-24 godziny po zakończeniu pieczenia próbnego. Następnie testują kawę pod kątem jakości. Podczas degustacji, uważnie oceniając smaki, kwasowość, słodycz, gorycz, posmak, masę i aromat. To intensywny proces.

 

Kiedy palacz zidentyfikuje swoją ulubioną partię, tworzy ją od nowa – czasami więcej niż raz lub dwa razy – aby uzyskać idealną kawę tuż przed przejściem do procesu tworzenia partii do zastosowań komercyjnych – aby wysłać ją do sklepów, kawiarni i w końcowym procesie do Twojego  domu.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 6

Kurtki skórzane damskie – gdzie kupić? Dlaczego zakupy online są najlepszym rozwiązaniem?

1 czerwca 2021

Kurtki damskie wykonane ze skóry są jednym z najpopularniejszych dodatków do większości stylizacji. Wiele kobiet łączy ten element garderoby zarówno z sukienkami, jak i spodniami. Dzięki temu nie trzeba zastanawiać…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca