piątek, 22 listopada 2024r.

Gorączka u psa – co robić? Sprawdź jak się zachować, gdy pies jest chory

photo 1606937589177 0c6374bd88abcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMXx8ZG9nJTIwY2F0fGVufDF8MHx8fDE2NDUwMTk4NjIixlibrb 1.2.1q80w1080

Tak jak ludzie, psy również narażone są na choroby. Często zwierzę skutecznie maskuje przed nami jej symptomy, choć niektórych nie da się nie zauważyć. Podwyższoną temperaturę ciała łatwo zaobserwować i nie warto jej bagatelizować. Kiedy pojawia się gorączka u psa? I co można zrobić, by pomóc choremu zwierzęciu?

Jaka temperatura zwierzęcia jest właściwa?

Temperatura u psów może zmieniać się wraz z wiekiem. Zwykle wyższe wskazania występują u młodych oraz suczek w ciąży. Z kolei osobniki starsze mają chłodniejsze ciało. Za gorączkę uznaje się temperaturę przekraczającą 39.5 stopnia, przy czym wskazania powyżej 42 stopni stanowią już bezpośrednie zagrożenie życia zwierzęcia. 

W jaki sposób sprawdzić temperaturę? Niepokojące sygnały możemy dostrzec na nosie zwierzęcia. Jeśli będzie on rozpalony i suchy, zwierzę prawdopodobnie ma podwyższoną temperaturę. Przychodnia weterynaryjna z Krakowa zaleca w tym przypadku pomiar temperatury, który najczęściej wykonuje się wkładając termometr do odbytu. Trzeba jednak w trakcie badania zachować szczególną ostrożność i pilnować, by zwierzę nie poruszało się lub siadało w tym czasie.

Co robić po stwierdzeniu gorączki?

Jeśli zaobserwujemy zmianę temperatury u psa, warto przyglądnąć się innym zmianom zachowania zwierzęcia. Gdy obserwujemy dodatkowo kaszel, apatię, brak apetytu lub biegunkę, należy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem. Tylko on może stwierdzić co tak naprawdę jest zwierzęciu i zastosować właściwą metodę leczenia. Pod żadnym pozorem nie wolno podawać psu leków stosowanych przez ludzi – takie substancje mogą mu zaszkodzić.

Możemy też spróbować obniżyć temperaturę psa. Warto zastosować na przykład zimne okłady, z mokrych ręczników. Dobrym pomysłem będą również chłodne kąpiele, po których musimy pamiętać o dokładnym wysuszeniu psa. Nie należy też zapominać o nawodnieniu zwierzęcia, które podczas gorączki może mieć znacznie zwiększone pragnienie.

Gorączka u psa może być symptomem wielu chorób…

Gorączka krótkotrwała może wynikać z drobnych problemów żołądkowych lub przejściowego przeziębienia. Jeśli jednak utrzymuje się przez dłuższy czas, zwierzę powinien zbadać weterynarz z Krakowskiego Podgórza. To sygnał, że z organizmem psa dzieje się coś niedobrego i może świadczyć o rozwoju jednej z poważnych chorób, np.:

  • nosówki,
  • babeszjozy, czyli choroby odkleszczowej,
  • toksoplazmozy,
  • chorób bakteryjnych i grzybiczych, np. histoplazmozy,
  • nowotworów, takich jak czerniaki czy białaczka,
  • zapalenia ucha lub nadczynności tarczycy.

Nie każda z wymienionych chorób jest śmiertelnie niebezpieczna, jednak wizyta w klinice weterynaryjnej mimo wszystko jest wskazana. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że naszemu pupilowi nie grozi nic złego.

Może spodobać Ci się również:

photo 1600634999623 864991678406cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMXx8Y2F0YWxvZyUyMGNvc21ldGljc3xlbnwxfDB8fHwxNjcyMzI5MjMyixlibrb 4.0.3q80w1080

Kiedy nowy katalog Avon? Jak można zdobyć nowy katalog Avon?

1 maja 2023

Gazetki Avon to najpopularniejsza oferta, z której korzysta naprawdę wiele osób. To właśnie tam znajdują się najnowsze kosmetyki w przystępnych dla klienta cenach. Katalog to najczęstsze źródło, z którego zamawiane…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca