czwartek, 21 listopada 2024r.

Ile dostanę pensji na zwolnieniu lekarskim? Jaki procent wypłaty dostanę?

Ile dostanę pensji na zwolnieniu lekarskim? Jaki procent wypłaty dostanę?

Pracownik, który udaje się na L4, na pewno zastanawia się, ile dostanie pensji na zwolnieniu lekarskim. Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta, ponieważ wynika z przepisów. Poniżej prezentujemy wszystkie informacje związane z tym tematem.

Kto płaci za zwolnienie?

Najważniejszą kwestią zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy jest fakt, kto płaci za chorobowe. W przypadku pracowników do 50 lat za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy wynagrodzenie płaci pracodawca, natomiast po tym czasie wynagrodzenie wypłaca ZUS. Trzeba także pamiętać, że w przypadku przekroczenia 182 zwolnienia chorobowego nie otrzymamy wynagrodzenia nawet od ZUSu. Kolejnymi ważnymi informacjami jest fakt, że w przypadku pracowników powyżej 50 roku życia pracodawca płaci za pierwsze 14 dni zwolnienia. Wyjątkiem od tych reguł jest ciąża i choroby zakaźne. W takich przypadkach ZUS wypłaca chorobowe przez 270 dni.

Zwolnienia elektroniczne

Aktualnie zwolnienia do pracodawcy dostarczają lekarze je wystawiający. W pierwszym momencie zwolnienie dostarczane jest do ZUSu, a następnie ZUS informuje pracodawcę. Trzeba pamiętać, że jeśli pracodawca nie dysponuje profilem elektronicznym to dostarczenie zwolnienia musi odbyć się w sposób tradycyjny. W przypadku gdy zapomni się o tym obowiązku to każdy dzień spóźnienia powoduje utratę 25% wynagrodzenia.

Ile wynosi wynagrodzenie?

W przypadku standardowego zwolnienia wypłacane wynagrodzenie wynosi 80%, natomiast w przypadku ciąży, wypadków w pracy, bądź też drodze do i z pracy jest to 100%. Dodatkowo trzeba pamiętać, że w przypadku dłuższego pobytu w szpitalu przekraczającego ilość dni, za którą płaci pracodawca uzyskany koszt wynagrodzenia obejmuje 70%. Jest to dość duży problem, jednak mimo wszystko dość rzadko spotykany. Oczywiście w przypadku ciąży nie można brać tego pod uwagę. Kobiecie w ciąży przysługuje nawet 270 dni wolnego, zwolnienie może dotyczyć o wiele większej ilości chorób, a nie tylko ciąży czy też wynagrodzenie wynosi 100%. Jest to bardzo ważne, ponieważ kobiety w ciąży powinny mieć o wiele łatwiej.

Po ustaniu zatrudnienia

Osobnym przypadkiem zwolnienia chorobowego jest to, po ustaniu zatrudnienia. Oczywiście takie zwolnienie jest możliwe do 30 dni od utraty pracy, jednak trzeba spełnić szereg warunków. Przede wszystkim zwolnienie musi być na więcej niż 30 dni, a dodatkowo zdarzyło się w przypadku mniej niż 14 dni od odejścia od pracodawcy.

Jak widać przepisów, które obejmują zwolnienia jest całkiem sporo i dlatego też warto poznać wszelkie informacje z nimi związane.

Artykuł powstał we współpracy z Livedesk.pl – skorzystaj z usług wirtualnej sekretarki.

Może spodobać Ci się również:

photo 1499815022134 5a333f5a299ccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyfHxtZXRhbCUyMHdvcmt8ZW58MXwwfHx8MTYzNTE3MjkzMgixlibrb 1.2.1q80w1080

Co to obróbka mechaniczna? Jak obróbka mechaniczna wpływa na produkcję?

1 września 2022

Obróbka mechaniczna to pojęcie, które ma ogromne znaczenie dla dalszej produkcji. Z określeniem tym można najczęściej spotkać się w zakładach produkcyjnych, które zajmują się wytwarzaniem różnego rodzaju maszyn i urządzeń.…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca