środa, 07 czerwca 2023r.

Ile kosztuje ustawienie zbieżności kół pojazdu?

unnamed file 3

Bezpieczeństwo podczas jazdy jest najważniejsze. Dlatego warto gruntownie sprawdzić samochód przed wyjazdem na drogi. Jednym z podstawowych elementów kontrolowanym podczas przeglądu powinna być zbieżność kół. Choć niewłaściwe ustawienie nie spowoduje bezpośredniego zagrożenia, może wpłynąć na zmniejszenie kontroli na drodze i powodować nierównomierne przetarcie bieżnika. Ile kosztuje ustawienie zbieżności kół?

Na czym polega geometria kół?

Zbieżność jest bardzo ważnym parametrem, który informuje o wzajemnym położeniu kół. W trakcie eksploatacji pojazdu elementy układu kierowniczego ulegają stopniowemu zużyciu Może to powodować nieznaczne odchylenia w położeniu osi samochodu. Zazwyczaj wynoszą one kilka stopni, jednak nawet taka różnica może powodować problemy przy dłuższym bagatelizowaniu.

Komputerowa geometria kół ma na celu wyeliminowanie tego defektu i maksymalne wyprostowanie osi ]pojazdu. Proces realizowany jest z wykorzystaniem specjalnego oprogramowania i zespołu narzędzi, dzięki którym można szybko przywrócić odpowiednie ustawienie osi.

Ile trwa taki zabieg?

Badanie zbieżności kół najlepiej jest zlecić w trakcie okresowego przeglądu pojazdu. Sam test geometrii jest stosunkowo krótki i trwa zazwyczaj około pół godziny. W przypadku wystąpienia problemów komputerowe ustawienie zbieżności przeprowadzane jest w czasie do dwóch godzin.

W trakcie testu kontroluje się podstawowe parametry, takie jak:

  • zbieżność kół,
  • kąt ich pochylenia,
  • kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy,
  • kąt wyprzedzenia osi zwrotnicy

Wszystkie powyższe parametry poprawiają komfort jazdy i pewność kierowcy. Przy odpowiednio ustawionej geometrii prowadzenie samochodem szczególnie na wymagających odcinkach dróg jest prostsze.

Ile wydam za ustawienie zbieżności?

Koszty napraw nie są aż tak wygórowane. Kierowca zapłaci około 50 zł za badanie ustawienia kół. W przypadku, gdy zostaną stwierdzone błędy, trzeba liczyć się z dodatkowym wydatkiem ok. 150-200 zł za ustawienie zbieżności. Kraków jest miastem, w którym taki zabieg można przeprowadzić w korzystnych cenach.

Zazwyczaj odchylenia w ustawieniu kół wynikają z kilku czynników, wśród których wymienia się zbyt brawurową jazdę lub poruszanie się po niskiej jakości drogach. Wszelkie nierówności mogą powodować tworzenie luzów w przegubach i elementach układu kierowniczego, które wywołują nieprawidłowości w ustawieniu. Dla bezpieczeństwa jazdy warto więc przynajmniej raz do roku przeprowadzić badanie geometrii kół.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 8

Co ile wymiana oleju? Sprawdź jak często należy odwiedzać warsztat samochodowy…

1 kwietnia 2021

Układ smarowania w samochodzie osobowym jest szczególnie ważny jeśli chodzi o pracę silnika. To dzięki niemu jego ruchome elementy nie ulegają groźnym zatarciom, olej wpływa również na zwiększenie ergonomii działania…

Czytaj więcej