Jak dbać o słuch? Jakie akcesoria mogą nam w tym pomóc?
Słuch to bardzo ważny zmysł u każdego człowieka. Dbanie o nasze uszy, a dokładniej słuch jest tak samo ważne, jak dbanie o zdrowie. Wyróżniamy wiele sposobów pozwalających zadbać o słuch, dzięki czemu kondycja organizmu jest jeszcze lepsza. Jak więc należy dbać o narząd, jakim są uszy i z jakich metod warto skorzystać?
Jak prawidłowo dbać o słuch?
Wiele osób ma problemy ze słuchem, co często wynika nie tylko z rozwoju różnych schorzeń, ale także tego, że nie dba o ten narząd. Prawidłowe dbanie o słuch ma ogromne znaczenie, jeżeli chodzi o stan uszu w przyszłości. Niestety z biegiem lat nie będziemy słyszeć coraz lepiej, a więc warto mieć to na uwadze.
Jedyną z ważniejszych kwestii jest unikanie hałasu, który ma negatywny wpływ na nasze uszy. Ponadto bardzo ważne jest, aby otaczające dźwięki, które możemy kontrolować były ściszone do minimum. Chodzi tu oczywiście o telewizję, radio, czy inne urządzenia wydające dźwięk.
Jeżeli jednak nie jest możliwe wyeliminowanie hałasu, co ma miejsce w przypadku wykonywania pracy zarobkowej, trzeba stosować stopery do uszu. Takie akcesoria z pewnością pozwolą zadbać o słuch i przede wszystkim uniknąć narażenia na długotrwały hałas.
Czy zatyczki do uszu skutecznie chronią przed hałasem?
Stopery zgodnie z ich przeznaczeniem mają za zadanie całkowite odcięcie hałasu. Oczywiście jest to możliwe w momencie, gdy stopery noszone są prawidłowo. Oznacza to, że na skuteczną ochronę słuchu poprzez zatyczki wpływa sposób ich użycia.
Dobrze zaaplikowane zatyczki wpłyną na większy komfort podczas pracy. Warto dodać, że jeśli ten rodzaj akcesoriów używany jest w domu również, możemy liczyć na jego skuteczność zwłaszcza podczas snu.
Kiedy hałas jest szkodliwy?
Niewielki hałas często nie wpływa negatywnie na słuch. Warto jednak zaznaczyć, że im wyższy jest próg hałasu, tym gorszy wpływ ma to na nasze zdrowie. Obecnie zgodnie z przyjętymi normami powyżej 65 dB mamy do czynienia z hałasem, który jest szkodliwy.
Hałas ten jest porównywany do dźwięków ulicznych, a więc długotrwałe przebywanie w takich miejscach lub innych lokalizacjach o podobnym poziomie głośności może negatywnie wpływać na słuch. Należy wspomnieć tutaj także o hałasie powodującym uszkodzenie słuchu.
W tym przypadku natężenie hałasu wynosi od 85 dB do 130 dB. Przebywanie w takim hałasie może mieć poważne konsekwencje. Jeżeli więc jesteśmy narażeni na ciągły hałas, trzeba zastosować odpowiednie zabezpieczenia, które pomogą zadbać o słuch.
Może spodobać Ci się również:
Uszczelki samochodowe to jeden z elementów, który pełni bardzo ważną funkcję. Są one niezbędne w każdym samochodzie, ponieważ dzięki nim wnętrze pojazdu jest zabezpieczone przed wieloma czynnikami zewnętrznymi. Jednak, aby…
Czytaj więcej