czwartek, 18 lipca 2024r.

Jak dostać dofinansowanie na firmę? Co zrobić, aby je pozyskać?

Jak dostać dofinansowanie na firmę? Co zrobić, aby je pozyskać?

Każdy, kto choć przez chwilę zastanawiał się nad rozpoczęciem swojej własnej działalności, zdaje sobie sprawę z tego, jak duże pieniądze potrafi pochłonąć firma. Większość z tych osób najprawdopodobniej zaczęła wówczas myśleć o tym, jak pozyskać takie środki. Nie każdy ma bowiem bogatych rodziców, którzy moją pożyczyć nam kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy. Kredyt w banku również nie w każdej sytuacji zdaje się być trafionym pomysłem. Dla osób, które myślą o założeniu swojej własnej działalności gospodarczej, ale nie posiadają odpowiednich zasobów pieniężnych, powstał właśnie ten tekst. Oto dwa najłatwiejsze sposoby na to, aby pozyskać dofinansowanie na otwarcie swojej własnej firmy.

Dotacja z urzędu pracy

Każdy, kto otwiera swoją własną działalność, może również wnioskować o dotację z urzędu pracy. Co ważne, jest ona bezzwrotna, więc nawet jeśli po jakimś czasie będziemy musieli zgłosić upadłość naszej firmy, nie pozostaniemy sami z długami. Aby jednak otrzymać taką dotację, należy spełnić szereg warunków. Najważniejszym z nich jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej. Co istotne, nie można być także studentem dziennym, jednakże można studiować zaocznie. Należy także podkreślić, że nie dostanie dofinansowania taka osoba, która w ciągu poprzednich dwunastu miesięcy prowadziła już działalność gospodarczą lub w okresie dwóch lat od dnia złożenia wniosku dopuściła się przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu. Choć pieniądze z dotacji są środkami bezzwrotnymi, to warto jednak przemyśleć, na jaki rodzaj działalności chcemy je przeznaczyć. Można bowiem otrzymać je tylko raz, co skrupulatnie sprawdzane jest przez urzędników.

Aby otrzymać dotację z urzędu pracy, należy złożyć odpowiedni wniosek. Zazwyczaj cała procedura przyznawania pieniędzy trwa miesiąc, jednak należy liczyć się z faktem, że może się ona przedłużyć. Następnie należy czekać kolejny tydzień, aby podpisać odpowiednią umowę z urzędem.

Pieniądze z funduszy unijnych

Drugim pomysłem na finansowanie działalności gospodarczej jest pozyskanie funduszy ze środków unijnych. Co ciekawe, tego typu środki mogą pozyskać nie tylko bezrobotni, ale także rolnicy, emeryci czy nawet uczniowie szkół średnich po ukończeniu osiemnastego roku życia. Warunki, jakie należy spełnić, są podobne do tych wyżej wymienionych. Dodatkowo jednak w ramach wsparcia unijnego otrzymuje się odpowiednie szkolenia niezbędne do prowadzenia własnego biznesu. Kwoty, jakie można uzyskać to do 50 tys. zł w przypadku mikropożyczki i do 40 tys. zł w przypadku bezzwrotnej dotacji.

Może spodobać Ci się również:

Jaką księgowość prowadzi spółka z o.o.?

1 września 2021

Opłata podatków jest nieodłącznym elementem prowadzenia działalności gospodarczej. Czy to w spółkach kapitałowych, czy w tych z ograniczoną odpowiedzialnością: na organizacji spoczywa obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym. O ile…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca