sobota, 22 czerwca 2024r.

Jak działa e-recepta?

unnamed file 11

Od stycznia 2020 roku zaczęły obowiązywać zmiany w systemie informatycznym służby zdrowia. Wśród nich pojawiła się elektroniczna forma wypisywania recept. Dzięki temu rozwiązaniu pacjenci mogą wykupować leki we wszystkich aptekach oraz korzystać z dużych ułatwień.

Jednym z głównych celów wprowadzenia recepty przez internet było ograniczenie błędów przy odczytywaniu recept papierowych, a tym samym szybsze i efektywniejsze wydawanie prawidłowych leków. To rozwiązanie zdecydowanie ułatwiło pracę lekarzom, farmaceutom, a przed wszystkich zabezpieczyło dobro pacjentów.

Jak otrzymać e-receptę?

E-receptę można otrzymać podczas osobistej wizyty u lekarza lub w trakcie telewizyty. Lekarz wystawia elektroniczną receptę rejestrując ją w przystosowanym systemie informatycznym. W dalszej kolejności pacjent otrzymuje kod recepty i z tym oraz z numerem PESEL udaje się do apteki.

Leki przepisywane są pojedynczo, każdy na osobnej e-recepcie, do nich dodawane są zalecenia dawkowania, a także inne medyczne informacje. Jeśli pacjent wymaga kilku lekarstw tworzony jest pakiet e-recept ujmowany w tak zwaną receptę zbiorczą. Takie rozwiązanie daje możliwość kontrolowania wykupywania leków bez konieczności wypisywania recept od nowa.

E-recepta – bezpieczeństwo dla pacjenta

Bezpieczeństwo pacjenta w przypadku elektronicznej recepty zwiększa się. Powodowane jest to zwiększoną czytelnością oraz przejrzystością. Tym samym rozwiązany został problem niemożliwości odczytania przez farmaceutę pisma lekarskiego.

Dodatkowym zabezpieczeniem dla pacjenta jest możliwość zapoznania się z zaleceniami lekarskimi dotyczącymi dawkowania oraz przyjmowania medykamentów. Pacjent łatwo to może sprawdzić logując się na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Takie rozwiązanie pomaga również, gdy pacjent zmienia lekarza. Informacje zawarte na jego karcie dają następnemu specjaliście pełny wgląd w stan zdrowia leczonego.

Realizacja e-recepty

Pacjent rejestrując się IKP musi podać swój telefon oraz pocztę email. Dzięki temu otrzymuje kod recepty elektronicznej w SMS-ie lub/i na pocztę. Jeżeli jednak pacjent nie posiada konta w IKP otrzymuje wydruk informacyjny po wizycie u lekarza.

Realizacja leków w aptece jest prosta. Podać należy otrzymany kod e-recepty oraz swój numer PESEL. Wystarczy, że farmaceuta wpisze kod lub zeskanuje kod kreskowy z wydruku informacyjnego i uzyska szybki dostęp do elektronicznej recepty. W ten sposób zrewolucjonizowano i usprawniono wydawanie lekarstw, wystawianie e-zwolnień, a także umożliwiono tak pacjentom, jak lekarzom i farmaceutom szybsze i sprawniejsze działanie.

Może spodobać Ci się również:

photo 1589293792435 2aa45f88d9c6cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2M3x8Z3BzJTIwY2FyfGVufDF8MHx8fDE2Njc1MTUzNzMixlibrb 4.0.3q80w1080

Co to jest GPS do samochodu? Co daje montaż takiego urządzenia?

1 marca 2024

GPS to znane nam określenie, jednak nie każdy wie, co ono dokładnie oznacza. Z pojęciem tym, powinien zapoznać się każdy właściciel samochodu, ponieważ to właśnie dla tych osób sprzęt ten…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca