środa, 07 czerwca 2023r.

Jak napisać dobre CV?

unnamed file 8

Stawiasz pierwsze kroki na rynku pracy? A może zmieniasz posadę? W jednym i drugim przypadku będziesz potrzebować curriculum vitae. Co powinien zawierać wspomniany dokument? Jak go skomponować, by wyróżnić się na tle innych kandydatów i zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonego zatrudnienia. Sprawdź!

Co powinno znaleźć się w dobrym CV?

Dobre CV powinno zawierać informacje dotyczące wykształcenia, odbytych staży i szkoleń, doświadczenia, umiejętności oraz zainteresowań. Muszą się w nim znaleźć również dane umożliwiające identyfikację kandydata, czyli jego imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, numer telefonu i adres e-mail. Obowiązkowym  elementem curriculum vitae jest również tak zwana aktualna klauzula CV, a dokładniej rzecz ujmując zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Jeśli jej zabraknie aplikacja na dane stanowisko w ogóle nie zostanie rozpatrzona.  

W dokumentach aplikacyjnych możesz umieścić również swoje zdjęcie. Dzięki temu wyróżnisz się spośród innych kandydatów, a Twoje CV zostanie zapamiętane przez rekrutera. W rezultacie zwiększysz swoje szanse na uzyskanie wymarzonego zatrudnienia. Pamiętaj jednak o jednej niezwykle istotnej kwestii – fotografia musi być profesjonalna, a jednocześnie neutralna. Nie wstawiaj do curriculum vitae zrobionych naprędce selfie albo fotosów z wakacji czy rodzinnych imprez. Osiągniesz bowiem efekt odwrotny od zamierzonego. 

Jak powinno wyglądać dobre CV?

W curriculum vitae liczy się nie tylko treść. Duże znaczenie ma także jego wygląd Dobre CV musi być czytelne, przejrzyste i uporządkowane. Zawarte w nim informacje warto podzielić na  sekcje tematyczne. Najważniejsze dane, czyli imię, nazwisko, numer telefonu oraz e-mail, powinny znaleźć się w górnej części strony.  

Co więcej, dokumenty aplikacyjne muszą być spójne pod względem estetycznym i dobrze sformatowane. Obecnie można znaleźć wiele programów graficznych i kreatorów online, które znacznie ułatwiają stworzenie profesjonalnego CV (Canva, Photoshop itp.). 

O czym jeszcze warto pamiętać przy tworzeniu CV?

Dobre CV powinno być przede wszystkim dostosowane do specyfiki posady, o którą się w danym momencie ubiegasz. Co to oznacza w praktyce? Jeśli na przykład pracodawca lub firma rekrutacyjna poszukuje operatora koparki, nie musisz umieszczać w curriculum vitae punktu o ukończonym kursie gotowania. Skup się na informacjach ważnych ze względu na specyfikę danego stanowiska (umiejętności szybkiego reagowania, precyzji, zręczności itp.). 

 

Może spodobać Ci się również:

Nietypowe objawy koronawirusa u dzieci - podejrzenie wirusa - co robić?

Nietypowe objawy koronawirusa u dzieci – podejrzenie wirusa – co robić?

7 kwietnia 2020

W ostatnich miesiącach na świecie rozprzestrzenia się nowy patogen zwany koronawirusem. Jest bardzo zaraźliwy i groźny. W naszym kraju mamy już cztery tysiące dwieście cztery przypadki zakażeń, a prawie sto…

Czytaj więcej