czwartek, 18 lipca 2024r.

Jak piaskować? Bezpieczne piaskowanie powierzchni

Jak piaskować? Bezpieczne piaskowanie powierzchni

Wykonywanie prac takich jak piaskowanie powierzchni czy usuwanie nieszczelności wymaga odpowiedniego przygotowania. Konieczny jest tutaj bezpieczny sprzęt, który ochroni zdrowie pracowników. Najbardziej narażony jest nasz układ oddechowy – dlatego absolutnie konieczne są urządzenia, które umożliwią normalne oddychanie. 

Instalacja powietrza oddechowego

Taki system zbudowany jest z trzech różnych komponentów: elementu odpowiedzialnego za transport powietrza, za odbieranie go oraz ze źródła powietrza oddechowego. 

Jednym z rozwiązań mogą być przenośne bądź stacjonarne kompresory oraz baterie butli. Poprzez węże oddechowe powietrze dostaje się do części ochraniającej nasze ciało. Kiedy wybieramy taki sprzęt, musimy zwrócić uwagę na konkretne warunki użycia: 

  • Miejsce pracy, czyli rodzaj pomieszczenia, który wpływa na swobodę ruchu pracowników. 
  • Atmosfera otoczenia: koncentracja oraz rodzaj związku szkodliwego, zawartość tlenu, temperatura oraz stopień zagrożenia eksplozją bądź pożarem.
  • Zastosowanie, czyli okres pracy, moment powracania do miejsca bezpiecznego czy poziom uciążliwości pracy. Warto także zwrócić szczególną uwagę na sprawę związaną z ewentualną ewakuacją czy ratunkiem.

Aparaty izolujące

Powinniśmy je zastosować, kiedy nie mamy informacji o wyżej wymienionych warunkach.

W tym przypadku musimy zwrócić uwagę na koncentrację oraz rodzaj szkodliwych związków, z jakimi pracownik będzie miał do czynienia. Nie możemy także zapomnieć o długości potencjalnej ewakuacji. Kiedy myślimy o aparatach wężowych, musimy pamiętać, że są one przeznaczone do prac stacjonarnych. Możemy do nich zaliczyć prace konserwacyjne, czyszczenie zbiorników czy lakiernictwo natryskowe.

W wypadku gdy w czasie drogi powrotnej występuje ryzyko pojawienia się zagrożenia, pracownik musi zostać zaopatrzony w aparat ucieczkowy zgodny z normą EN-402. Kiedy prace występują w odległych miejscach, a zatrudniony korzysta z wężowego aparatu z powietrzem, to podczas przechodzenia przez niebezpieczną strefę musi on posiadać powietrzny aparat butlowy, a ten z kolei musi być zgodny z normą EN-137. 

Musimy pamiętać, że zdrowie naszych pracowników jest najważniejsze. Pomijając wszystkie normy, które nakazują korzystanie z aparatów dostarczających powietrze oddechowe, to bezpieczeństwo człowieka zawsze jest na pierwszym miejscu. Dlatego niezwykle istotne jest, aby wszelkie firmy zajmujące się pracą z niebezpiecznymi substancjami wyposażone były w takie sprzęty. Ważna jest również jakość piasku do piaskarki – jeśli spełnia wszystkie normy, zminimalizowane jest ryzyko wypadku podczas piaskowania.

Może spodobać Ci się również:

photo 1536316754104 90daa92e4eb0cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0Mnx8Z3JlZW4lMjB3YWxsJTIwcGxhbnRzfGVufDF8MHx8fDE2NjQ4MTc5ODQixlibrb 1.2.1q80w1080

Jak stworzyć ściankę ze sztucznych kwiatów na wesele?

1 grudnia 2022

W ostatnich czasach wśród wielu zdjęć i grafik na temat dekoracji ślubnych przewija się powtarzający motyw, jakim są ścianki kwiatowe. Kochając wygląd tych bujnych kwiatowych aranżacji, musimy liczyć się z kosztami oraz…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca