czwartek, 18 lipca 2024r.

Jak pozbyć się plam z dywanu (szybko)

Jak pozbyć się plam z dywanu (szybko)

Znasz to? Siadasz wygodnie przed telewizorem z zamiarem zrelaksowania się przy filmie, ale przez przypadek strącasz ze stołu kieliszek z winem. Twoje dziecko radośnie przykleja gumę do żucia do dywanu. Domowy pupil wbiega do domu i otrzepuje się z błota wprost w salonie. Tylko jak potem pozbyć się tych uciążliwych plam? Oto krótki poradnik czyszczenia!

SOS, wino na dywanie!

Nasze domy pełne są produktów, które powodują trudne do pozbycia się zanieczyszczenia – a szczególnie z dywanu! Ta tkanina na podłodze ma to do siebie, że znajduje się na pierwszej linii frontu. To ona zbiera kurz, roztocza i bakterie z powietrza i z naszych stóp. To na nią wylewają się napoje, które spożywamy. Warto po zaplamieniu reagować natychmiast, zanim plama wniknie w runo. Wystarczy użyć ręcznika papierowego, by zebrać plamiące czynniki. Prawdziwe wyzwanie stanowią jednak zaschnięte, barwiące plamy.

Tłuszcz

Tłuste ślady wymagają użycia ciepłej wody. Jako detergent przyda się tutaj płyn do mycia naczyń lub prania. Pamiętajmy, żeby wcześniej przeprowadzić test w niewidocznym miejscu.

Wino

Takie plamy trzeba szybko posypać solą, kiedy ta wchłonie płyn, wystarczy odkurzyć dywan, a przebarwienia doczyścić płynem do mycia. Ślady z innych napojów – kawy, herbaty, coca coli – domyjesz roztworem soku z cytryny i wody. A krew? Wystarczy zimna woda.

Guma do żucia

Ten gagatek musi dobrze zaschnąć, zanim przystąpimy do jego usunięcia, zatem warto pocierać go kostką lodu. Potem wystarczy go skruszyć.

Błoto

Należy postąpić podobnie jak z gumą: poczekać, aż wyschnie, a potem odkurzyć. Jeśli jednak jest to rozlana plama, warto posypać jej brzegi mąką lub talkiem, aby nie rozchodziła się po tkaninie. Pamiętajmy, że ścierając ślady, należy pocierać od zewnątrz do środka, żeby zapobiec ich rozprzestrzenianiu!

Pranie dywanu

Regularne gruntowne czyszczenie na pewno nie zaszkodzi dywanowi. Aby je przeprowadzić, warto kupić lub wypożyczyć odkurzacz piorący. Kiedy go mamy, posypujemy tkaninę specjalistycznym proszkiem do prania, spieniamy za pomocą szczotki, a na koniec odsysamy wilgoć. Jeśli nie mamy możliwości sami przeprowadzić takich porządków, mamy możliwość skorzystać z usług profesjonalnej pralni. Porządne czyszczenie otrzyma tam każdy dywan do salonu. Warto co jakiś czas potraktować w ten sposób każdą tkaninę, która służy nam jako wykładzina – w końcu zbierają się na niej wszystkie domowe zanieczyszczenia, prawda?

Może spodobać Ci się również:

photo 1467643143427 3ceb4e1ea2d5cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyfHxzdWl0JTIwZ3JlZW58ZW58MXwwfHx8MTY0MjQxNzY0NQixlibrb 1.2.1q80w1080

Romantycznie i z klasą, czyli jaki garnitur wybrać do ślubu?

1 marca 2022

Garnitur ślubny to jedna z najważniejszych decyzji pana młodego. Niewątpliwie tak samo jest istotna, jak wybór kreacji panny młodej. Również w tej kwestii pan młody może mieć olbrzymi zawrót głowy,…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca