piątek, 08 grudnia 2023r.

Jak się ubrać na bieganie jesienią? O tym nie możemy zapominać

photo 1614638964199 576734e56290cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNnx8U2hvZXMlMjB0cmVra2luZ3xlbnwxfDB8fHwxNjkwNjIyMjA5fDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Jogging możemy uprawiać przez cały rok, choć warto rozsądnie ubierać się na trening. Jesienna pogoda przynosi sporo niespodzianek, a w tym okresie często okresy ciepła przeplatają się z pierwszymi przymrozkami. Musimy zatem dostosować odzież do warunków na zewnątrz, by nasze ciało mogło swobodnie pracować…

Dlaczego ubiór jest tak ważny?

W trakcie biegu nasze mięśnie, szczególnie kończyn dolnych wykonują bardzo ciężką pracę. Wiąże się to z ogromnym wysiłkiem i aktywacją zmagazynowanej energii, przez co ciało pokrywa się potem. Jeśli zaniedbamy kwestię ubioru, możemy zbyt szybko schłodzić organizm, co czasem ma bardzo poważne skutki. Dodatkowo wystawiając rozgrzane mięśnie na działanie chłodnego wiatru narażamy się na bolesne skurcze, które mogą przerwać nasz trening.

Spocone ciało narażone na działanie wiatru jest szczególnie podatne na przewianie organizmu. Dlatego oprócz ciepłego ubrania warto pamiętać o tym, by zapewnić przewiewność ciała. Ten sam problem dotyczy również butów do biegania. Nie możemy dopuścić, by w trakcie treningu kończyny uległy nadmiernemu wychłodzeniu lub wręcz przemrożeniu.

Odzież termoaktywna to podstawa

Jeśli szukamy odpowiednich ubrań na jesienny jogging, powinniśmy zainwestować w ten typ odzieży. Jest ona przygotowana ze specjalnej tkaniny, która szczelnie otula całe ciało i szybko odprowadza pod ze skóry. W ten sposób będziemy czuć się komfortowo podczas biegu i nie będziemy zwracać uwagi na chłodny przeszywający wiatr.

Jeśli na zewnątrz jest stosunkowo ciepło, możemy założyć samą odzież termoaktywną. Jednak gdy wskazania termometru mocno spadną, powinniśmy wykorzystać cieplejsze elementy garderoby. Można na przykład połączyć koszulę termoaktywną z ciepłym polarem, który ochroni nas przed chłodem. Warto również zdecydować się na cieplejsze Merrell buty damskie, w których stopy będą mniej narażone na wychłodzenie.

Zbyt dużo ubrań to też nie dobrze

Musimy pamiętać, by dostosować odzież do panujących na zewnątrz warunków. Jeśli ubierzemy się zbyt ciepło, jakość i komfort naszego treningu może również ulec zmniejszeniu. Dlatego dobrze jest przed wyjściem sprawdzić pogodę i dostosować odzież w zależności od przewidywanych warunków.

Jeśli planujemy bieg długodystansowy, możemy zabrać ze sobą lekki plecak, w którym schowamy dodatkową bluzę, gdy nie będzie potrzebna. Dzięki temu możemy na bieżąco modyfikować ubiór i dostosowywać go do warunków pogodowych.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 9

Płótno Canvas – co to jest? Charakterystyka popularnego nośnika zdjęć

1 lutego 2021

Do prezentacji fotografii i odbitek wystawowych, można wykorzystać standardowe papierowe arkusze. Producenci zapewniają różnorodne typy materiału, który odznacza się mniejszym lub większym stopniem połysku. Jest jednak inny sposób prezentacji zdjęć,…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca