Jak uszczelniać gwinty? Sprawdź podkładki PPM
Instalacja wodna powinna być absolutnie szczelna. Wymaga stosowania materiałów łączących rury o wysokiej jakości i trwałości. Do uszczelnienia gwintów służą takie materiały, jak pakuły, taśmy teflonowe, pasty olejowe lub nici uszczelniające. W hydraulice ważne jest zastosowanie uszczelnień odpornych na ciśnienie wody, na korozję i na temperatury.
Doskonale w tym względzie sprawdzają się również podkładki metalowo-gumowe. Można tu wyróżnić podkładki miedziane oraz PPM. Te ostatnie coraz skuteczniej wypierają miedziane odpowiedniki, choćby ze względu na większe właściwości uszczelniające. Wykonywane są według nowych technologii i wszechstronnie używane.
Z czego składa się uszczelka metalowo-gumowa?
Podkładka metalowo-gumowa, jak sama nazwa wskazuje, składa się z obręczy metalowej, przeważnie ze stali nierdzewnej bądź węglowej i wewnętrznej uszczelki gumowej. Stosowana jest przy uszczelnianiu gwintów metrycznych oraz calowych
Guma elastomerowa NBR jest doskonale przylegającą powierzchnią dającą wysoką jakość uszczelnienia. Elastomer pozwala na ścisłe połączenie ze względu na duże walory odkształcenia, a co za tym idzie – idealnego dopasowania do gwintu. Guma z kauczuku nitrylowego jest odporna na wysokie temperatury oraz pęknięcia i inne uszkodzenia.
Gdzie stosuje się podkładki PPM
Konstrukcja podkładki pozwala na łączenie wielu rodzajów gwintów. Można wśród uszczelek PPM wyróżnić samocentrujące. Są to podkładki, które w sposób dokładny przylegają do gwintu i nie przesuwają się po powierzchni. Tworzą doskonałe uszczelnienie połączeń odporne na mechaniczne uszkodzenia.
Doskonałe właściwości uszczelek PPM są odpowiedzią na zmieniające się technologie połączeń gwintowych. Dobierane są odpowiednio do wielkości średnicy gwintu. Podkładki PPM można stosować w hydraulice, pneumatyce i elektronice. Tam gdzie łączy się śruby, złączki oraz inne elementy wymagające ścisłego połączenia, uszczelnienie PPM jest doskonałym wyborem.
Jak połączyć gwinty?
W połączeniu gwintowym stosuje się odpowiednie złączki, tj. śruby z zewnętrznym gwintem oraz nakrętki z wewnętrznym. Skręcając instalację zakłada się odpowiedni rodzaj podkładki PPM i ściśle przykręca całość. Instalacja połączona w ten sposób odporna jest na ciśnienie, temperatury oraz czynniki mogące uszkodzić uszczelnienie.
Połączenie rur za pomocą odpowiednio dobranych gwintów i podkładek jest łatwe i nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Mając podstawową wiedzę techniczną i odpowiednie narzędzia można spokojnie w warunkach domowych połączyć i uszczelnić rury.
Może spodobać Ci się również:
Przeprowadzając obróbkę toczenia różnych tworzyw chcesz, aby przebiegła ona na jak najwyższym poziomie. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Głównym powodem są tutaj maszyny, które odbiegają od tych obecnie stosowanych.…
Czytaj więcej