czwartek, 18 lipca 2024r.

Jak założyć firmę przez internet? Jak założyć działalność bez wychodzenia z domu?

Jak założyć firmę przez internet? Jak założyć działalność bez wychodzenia z domu?

Zakładanie firmy przez internet

Aby zarejestrować firmę przez internet należy wypełnić oraz złożyć wniosek na stronie internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Aby to zrobić, trzeba być posiadaczem profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego (elektronicznego), konta na stronie CEIDG oraz adresu e-mail. W przypadku jakichkolwiek problemów związanych z wypełnianiem wniosku, można skorzystać z pomocy konsultanta, który odpowie na wszystkie pytania i posłuży radą.

Co musi posiadać wniosek CEIDG

We wniosku CEIDG należy zawrzeć wszystkie niezbędne dane potrzebne do założenia działalności gospodarczej. Są to oczywiście dane osobowe nowego przedsiębiorcy, takie jak imię, nazwisko, PESEL itd. oraz adres zakładanej działalności i jej nazwa oraz kod PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Niezbędne są również dane dotyczące tego, ilu pracowników zamierza zatrudniać wnioskodawca, formę opodatkowania, czy też dane o ubezpieczeniu społecznym i zdrowotnym. Ważne są także dane o rachunku bankowym oraz informacje o ewentualnym pełnomocnictwie.

Profil zaufany i podpis kontrolowany

Profil zaufany jest to darmowe narzędzie, którym potwierdzimy swoją tożsamość w internecie. Można go założyć w dowolnym momencie. Dane niezbędne do jego założenia to numer PESEL, a także imię i nazwisko oraz data urodzenia. Własny Profil Zaufany można stworzyć na dwa sposoby. Pierwszym jest skorzystanie z serwisu profilu zaufanego i znalezienie punktu potwierdzającego, gdzie należy go potwierdzić. Takim punktem może być na przykład bank lub urząd. Drugim sposobem założenia profilu zaufanego jest skorzystanie z internetowego konta bankowego. Wiele banków daje taką możliwość. Wystarczy się zalogować i znaleźć odpowiedni formularz.

Podpis kontrolowany jest to podpis w formie elektronicznej.Składany jest za pomocą specjalistycznego urządzenia. W przeciwieństwie do profilu zaufanego jest płatny. Można go kupić u jednego z dostawców.

Rejestracja działalności przez internet – szczegóły

Jeśli mamy już założony profil zaufany lub podpis kontrolowany, aby założyć firmę trzeba się zalogować na stronie CEIDG, należy się zalogować, a jeżeli nie mamy jeszcze konta, zarejestrować. Po zalogowaniu trzeba wybrać zakładkę „Załóż działalność gospodarczą”. Pojawi się kilka pól, trzeba wybrać „Nowy wniosek”, przepisać kod z obrazka i przejść dalej. Wtedy pojawi nam się pusty, gotowy do wypełnienia wniosek, gdzie należy wpisać wszystkie potrzebne dane i przesłać do rozpatrzenia.

 

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 9

Jakie biuro rachunkowe wybrać?

1 czerwca 2021

Wybór biura rachunkowego musi być bardzo dobrze przemyślany, w tym wypadku nigdy nie warto stosować półśrodków. Pomoc księgowa jest nieoceniona, szczególnie na początku prowadzenia działalności gospodarczej. Jak wybrać biuro księgowe,…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca