sobota, 18 maja 2024r.

Jak złożyć wypowiedzenie w Niemczech? Kiedy wypowiedzenie jest nieważne?

photo 1553877522 43269d4ea984cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0OHx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTAixlibrb 1.2.1q80w1080

Wypowiedzenie zazwyczaj należy do dokumentów, które są niechętnie odbierane przez pracowników. Tak samo wygląda to w przypadku drugiej strony, czyli pracodawcy. Należy jednak mieć świadomość tego, że wypowiedzenie to pewien ważny element, który umożliwia rozwiązanie stosunku pracy, co jest też często dużym udogodnieniem, dla osoby wręczającej ten dokument. W jaki sposób należy złożyć wypowiedzenie, aby było to zgodne z prawem i co może wpłynąć na jego nieważność?

W jaki sposób złożyć wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech?

Wypowiedzenie umowy o pracę zawsze musi być w formie papierowej. Nie dopuszczalne jest tu wypowiedzenie w formie ustnej, przez e-mail, czy wiadomość SMS. W tym przypadku osoba chcąca złożyć ten dokument koniecznie musi przestrzegać przepisów i zadbać o ważność tego dokumentu.

Każde składane wypowiedzenie musi być też prawidłowo przygotowane i wręczone odpowiedniej osobie. Złożenie wypowiedzenia przysługuje każdemu, dzięki czemu pracownik ma szansę zmienić pracę na lepszą lub zakończyć współpracę, która według niego nie była zbyt udana.

Kiedy wypowiedzenie jest nieważne?

Należy wiedzieć, że w pewnych przypadkach wypowiedzenie może być nieważne. Dzieje się tak, gdy dokument ten zawiera błędy, zostanie dostarczony drugiej stronie w nieprawidłowej formie lub okres wypowiedzenia w niemczech zostanie źle wyliczony.

Pracownik, który otrzyma ten dokument, musi się z nim dokładnie zapoznać i sprawdzić, czy jest ono ważne. Niedoprecyzowanie pewnych informacji wbrew pozorom może utrudnić zwolnienie i przysporzyć niepotrzebnych problemów. Warto jednak dodać, że często błędy w wypowiedzeniu przygotowanym przez pracodawcę mogą wpłynąć na korzyść pracownika, ponieważ dokument ten nie zacznie obowiązywać w danym momencie.

Gdzie szukać pomocy, gdy nie zgadzamy się z otrzymanym wypowiedzeniem?

Osoba, która otrzyma wypowiedzenie, ale się z nim nie zgadza, ma prawo do podjęcia tutaj stosownych kroków. W tym celu idealnym rozwiązaniem jest prawnik niemiecki, który dobrze zna przepisy jest w stanie pomóc rozwiązać problem.

Sam pracownik nie zawsze jest w stanie poradzić sobie z taką sytuacją, a więc korzystnie z pomocy specjalisty jest tu najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście nie ma możliwości cofnięcia wypowiedzenia, ale jeśli obie strony dojdą do porozumienia i stwierdzą, że chcą dalej współpracować pracownik, może nadal pozostać z danej firmie bez żadnej przerwy w zatrudnieniu.

Może spodobać Ci się również:

Jak sprzedać mieszkanie i kupić nowe? Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne?

1 sierpnia 2022

Zmiana mieszkania na większe lub nowsze w dzisiejszych czasach należy do częstych sytuacji. Potrzeba zmiany zachodzi najczęściej w momencie powiększenia się rodziny, zmiany pracy, a także w momencie, kiedy stwierdzimy,…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca