sobota, 18 maja 2024r.

Jakie buty na trekking w zimowych warunkach?

photo 1542841366 c08a2567da87cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNDN8fGJvb3RzJTIwbmlrZSUyMGFkaWRhc3xlbnwxfDB8fHwxNzA5MTQwMDI3fDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Chodzenie po górach zimą jest bardzo wymagającym sportem. Przed taką wyprawą musimy się odpowiednio przygotować, zarówno pod kątem wyposażenia jak i psychiki. Zdobycie wysokiego szczytu przy mroźnej i śnieżnej pogodzie stanowi spore wyzwanie, dlatego zadbajmy o to, by nic podczas takiej wyprawy nam się nie stało. Jakie buty najlepiej wtedy założyć?

Trekkingi niskie w tym przypadku się nie sprawdzą

Nawet mimo łagodnej zimy, w wysokich górach bardzo często napotkamy nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu. Taka pogoda może niekorzystnie wpłynąć na nasze kończyny, które w źle dopasowanych butach szybko ulegną wychłodzeniu. Jeśli zatem nie chcemy zakończyć wyprawy przedwcześnie, powinniśmy wybrać właściwe buty, w których będziemy cały czas czuć komfort.

Trekkingi niskie sprawdzą się podczas lata, a w zimie mogą okazać się kompletnie nieprzydatne. Niższa cholewka nie będzie w tym przypadku sprzymierzeńcem, a takie produkty bardzo często mają podeszwę, która nie jest dostosowana do chodzenia po oblodzonej powierzchni. Dlatego lepiej postawić na profesjonalne buty Salomon x ultra 4mid gtx, które znacznie lepiej osłonią nasze stopy.

Trekkingi wysokie to podstawa

Kluczowe znaczenie w kontekście naszego bezpieczeństwa w górach będzie mieć dobór obuwia. Na zimowe wyprawy najlepiej jest wybrać trekkingi z wysoką cholewką. Są one cięższe i znacznie bardziej sztywne od wariantów niskich, jednak w tym przypadku to będzie zaleta, a nie wada.

Obuwie trekkingowe wysokie pomoże ustabilizować pozycję i zamortyzuje nasze kroki. Takie warianty często mają wyściółkę z materiału ociepleniowego, dzięki czemu łatwiej będzie zachować komfort termiczny w trakcie marszu. W przeciwieństwie do butów trailowych Salomon Sense Ride 5, trekkingi wysokie mają znacznie grubszy spód z agresywnym bieżnikiem, który pomoże przejść śliskie fragmenty trasy.

Nie zapominajmy o ubraniach

Na taką podróż musimy założyć komfortową odzież. Najlepiej wykorzystać bieliznę termoaktywną, a następnie ubrać ciepłą polarową bluzę lub puchową kurtkę. Przy bardzo niskich temperaturach możemy zastosować kalesony, które efektywniej osłonią kończyny dolne.

Pamiętajmy również o zabezpieczeniu głowy. To tędy ucieka najwięcej ciepła w trakcie marszu, dlatego ciepła elastyczna czapka musi znaleźć się na wyposażeniu amatora zimowych wypraw. Przydać się może również szalik, którym zabezpieczymy gardło i szyję przed działaniem wiatru.

Może spodobać Ci się również:

Dlaczego Koreanki wyglądają tak młodo? Poznaj zasady koreańskiej pielęgnacji

Dlaczego Koreanki wyglądają tak młodo? Poznaj zasady koreańskiej pielęgnacji

30 września 2020

Koreanki na całym świecie słyną przede wszystkim ze swojej nieskazitelnej cery oraz z tego, że czasem trudno określić, ile mogą mieć lat. Wszystko dzięki temu, że przykładają bardzo dużą uwagę…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca