czwartek, 18 lipca 2024r.

Jakie dzieła malarskie można znaleźć w Krakowie do kupienia?

Jakie dzieła malarskie można znaleźć w Krakowie do kupienia?

Kraków to jedno z nielicznych polskich miast, które kojarzy nam się przede wszystkim z historią i sztuką. Wiemy o tym my, Polacy, ale wiedzą też wytrawni turyści poszukujący w Europie najpiękniejszych obiektów i miejsc obfitujących w antyki. Tutaj nie tylko zwiedza się muzea i podziwia architekturę, równym powodzeniem cieszą się wszelkie galerie, domy aukcyjne, antykwariaty, jarmarki, a nawet pchli targ. Od wielu lat ogromną popularnością na polskim rynku sztuki cieszą się prace malarskie z przełomu XIX i XXw. Nazwiska takich artystów jak: Wojciech i Jerzy Kossak, Leon Wyczółkowski czy Jacek Malczewski przyciągają chętnych do każdej aukcji, gdzie można znaleźć ich dzieła. 

Historia i militaria

Nazwisko Kossak kojarzy się nam ze ściśle określonymi motywami: historyzm i wojsko to tematy przewodnie większości prac klanu Kossaków. Juliusz, Wojciech, Jerzy Kossakowie, pomimo ogromnej ilości ich prac dostępnych na rynku, cały czas utrzymują się w czołówce najdrożej sprzedawanych dzieł sztuki. 

Równie kochanym przez masową widownię artystą jest Leon Wyczółkowski. Jego nastrojowe pejzaże, przesycone światłem sceny rodzajowe, zabytki architektury, martwe natury, kwiaty czy obiekty historyczne odwołują się do technik impresjonistycznych. Najwięcej prac tego artysty znajduje się w Bydgoszczy, ale ponieważ mieszkał on w Krakowie i wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w tym mieście, a do tego w pewnym okresie zainteresował się technikami graficznymi, właśnie tu można trafić na jego cenne prace. 

Również Jacek Malczewski związał swoją historię z Krakowem. Profesor i rektor ASP pracował i malował w tym mieście. Ceniony za swoje dzieła w duchu symbolizmu pozostawił po sobie niezwykle piękne i wartościowe prace. 

Ile zapłacimy?

Wycena obrazów Kraków to odrębny i trudny temat rynku dzieł sztuki. Kupujący prace uznanych artystów pragną przede wszystkim mieć całkowitą pewność pochodzenia dzieła. Cena samej pracy natomiast zależy od wielu różnych czynników – przede wszystkim kształtuje ją popyt. A ten nie słabnie od wielu lat, chociaż sprzedaż dzieł jest obecna przede wszystkim na rynku polskim. Wydaje się, że motywy malarskie w nich zawarte oddziałują najsilniej na nasze zmysły.

Może spodobać Ci się również:

photo 1550251592 aee2da85a87eixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Ile czasu jest ważny kurs na prawo jazdy?

1 grudnia 2022

Samochód osobowy jest bardzo praktyczny, pod wieloma względami. Może pomóc nam w dotarciu do pracy, na uczelnię czy do sklepu. Dlatego wielu z nas nie może doczekać się ukończenia 18.…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca