Kiedy implanty będą do dobrym wyborem? Kto nie może mieć wszczepionych implantów?
Wszyscy wiemy, że brak zębów może odbić się na naszym zdrowiu. Niestety, nie wszyscy chcą o nie zadbać.Tymczasem braki w trzonowcach mogą wpływać na jakość żucia, a także na nieprawidłowe zachowywanie się pozostałych zębów! Inną kwestią są względy estetyczne, gdzie przy brakach w szczękach niekorzystnie zmieniają się rysy twarzy.
Dlaczego każdy ząb jest ważny?
Zęby trzonowe odpowiadają za m.in. utrzymanie tak zwanej wysokości zwarcia. Kiedy ich zabraknie, pozostałe przesuwają się i ścierają w miejscach do tego nieprzystosowanych, a więc słabszych. Poszczególne siekacze mają skłonność do ciągłego przemieszczania. Jeżeli nie zapewnimy im oparcia z każdej ze stron, wtedy mogą z czasem zmienić miejsce w sposób niekontrolowany. Jeżeli ząb w jamie ustnej nie trafia na ząb przeciwstawny, obojętnie czy z boku, czy z góry, będzie sam „szukał” oparcia. Z czasem może to poważnie zaburzyć łuk albo odsłonić szyjki. Podczas żucia, siły nacisku ustawiają się nieprawidłowo i kolejne siekacze obluzowują się i tym samym uszkadzają. Na szczęście implantologia zębów jest tą dziedziną stomatologii, która może nam pomóc w tego typu problemach.
Kiedy zdecydować się na implanty?
Praktycznie w każdym momencie, gdy poczujemy, że trzeba coś zrobić ze stanem faktycznym w naszej jamie ustnej. Proteza ruchoma też jest jakimś wyjściem, jednak nasze pokolenie takie rozwiązania uważa za porażkę. Mało kto dopuszcza do siebie myśl, że będzie żuł ruchomym urządzeniem cały czas obecnym w ustach. Na dodatek dobrej jakości proteza to nie jest mały wydatek, bo jej koszt to często połowa ceny implantów. Ponadto świetnie zdajemy sobie sprawę, że implanty zębowe to rozwiązanie wygodne i stałe: jakość żucia jest taka sama jak w przypadku własnych zębów.
Czym są implanty?
To najlepiej odtworzona imitacja prawdziwych korzeni zębowych. Zbudowane na wzór śrub tytanowych, osadzone są bezpośrednio w zębodole. To świetna podpora dla pojedynczych sztucznych zębów, jak też dla całych mostów. Aktualnie technika dentystyczna idzie cały czas do przodu i powstają coraz nowsze materiały, z których zbudowane są same wszczepy i dodawana do nich nadbudowa. Dlatego poza bardzo rzadkimi, szczególnymi przypadkami, implanty zębów nie są odrzucane przez organizm. Problemy raczej dotyczą aktualnie trwających chorób w organizmie, o których pacjent nie wiedział albo wręcz nie powiedział, a które mogą stanowić jakieś ryzyko w trakcie leczenia tego typu.
Jakie są przeciwwskazania?
Powody, dla których rezygnujemy z wszczepienia sobie implantów, wiążą się przede wszystkim z chorobami. Czy to będzie Kraków czy inne wielkie miasto z równie nowoczesnymi klinikami stomatologicznymi, zawsze trzeba liczyć się z ryzykiem. Przeciwwskazania to między innymi: choroby nowotworowe, osteoporoza, cukrzyca insulinozależna, nieuregulowane nadciśnienie. Takim przypadkiem jest również przyjmowanie dużych ilości leków na nadczynność tarczycy oraz leków przeciwzakrzepowych.
Może spodobać Ci się również:
Przejeżdżając przez dowolną miejscowość w kraju można niejednokrotnie spotkać warsztaty samochodowe. Takich miejsc serwisowania pojazdów jest wiele, jednak nie wszystkie oferują pomoc najwyższej jakości. Stąd też, posiadacze pojazdów, które ulegną…
Czytaj więcej