sobota, 22 czerwca 2024r.

Kiedy wynajmujący może wejść do mieszkania najemcy?

photo 1560518883 ce09059eeffacropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMHx8cmVhbCUyMGVzdGF0ZSUyMHJlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjkwNTU2OTM5fDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Na wynajem mieszkania często decydują się studenci lub pracownicy, którzy zmuszeni są przebywać z dala od miejsca aktualnego zameldowania. Zdarza się jednak, że nie wszyscy lokatorzy spełniają zawarte w dokumencie umowy postanowienia. W takiej sytuacji właściciel nieruchomości z pewnością będzie chciał jakoś zareagować, na przykład stosując osobiste kontrole na mieszkaniu. Kiedy dokładnie wynajmujący ma prawo wejść do mieszkania najemcy?

Wszystko zależy od zapisów umowy

W przypadku standardowego najmu wszelkie prawa i obowiązki obu stron zawiera się w podpisywanym na początku dokumencie. Jeśli wynajmujący chce mieć większą kontrolę nad swoim mieszkaniem, powinien zatem zawrzeć w umowie stosowne zapisy dotyczące tego, jak będzie mógł się zachować w przypadku niedotrzymania postanowień umowy ze strony najemcy.

Najczęściej właściciel nieruchomości, który decyduje się na oddanie mieszkania w ręce lokatora jednocześnie zobowiązuje się do tego, że nie będzie z niego korzystał. W praktyce oznacza to, że lokator w czasie trwania umowy będzie miał pełną swobodę, a właściciel raczej nie powinien wchodzić na jego lokum.

Firmy oferujące zarządzanie najmem w Warszawie często umieszczają jednak w dokumencie umowy odpowiednie klauzule, na podstawie których wynajmujący może w szczególnych przypadkach skontrolować mieszkanie. Mowa tu przykładowo o podejrzeniu niewłaściwego użycia nieruchomości przez lokatora czy dokonywania przez niego zabronionych czynów na terenie mieszkania.

Wynajem okazjonalny daje więcej praw

W przypadku takiej umowy właściciel nieruchomości ma prawo do dokonania egzekucji lub eksmisji najemcy po upłynięciu czasu trwania umowy. Ta forma udostępniania nieruchomości jest bardzo korzystna dla wynajmującego, ponieważ eliminuje problem braku płatności czynszu ze strony najemcy. Zdarza się też, że lokator po zakończeniu okresu trwania umowy nie chce się wyprowadzić, a właściciel może wtedy odpowiednio zareagować.

Jak to jest w przypadku najmu krótkoterminowego?

W tym przypadku lokator pozostaje na mieszkaniu nie dłużej niż miesiąc, dlatego znacznie łatwiej jest zweryfikować fakt, czy akceptuje on i przestrzega przyjętego regulaminu. Właściciel mieszkania raczej nie będzie tutaj wchodził do pomieszczeń wynajmowanych, ze względu na zachowanie komfortu użytkowników lokalu.

W szczególnych wypadkach, gdy zachodzi podejrzenie łamania panujących zasad, lokal może jednak zostać skontrolowany przez osoby zarządzające najmem krótkoterminowym z cennikiem. Do takich sytuacji dochodzi jednak niezwykle rzadko, a wszelkie uszkodzenia i problemy wynikające z niewłaściwego użytkowania rozliczane są po upłynięciu okresu najmu.

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1634831083590 338cdcd1f160cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3NXx8c2hvd2VyfGVufDF8MHx8fDE2NTc4NzA4NDIixlibrb 1.2.1q80w1080

Jak zamontować brodzik wysoki? Sprawdź o czym musisz pamiętać!

1 grudnia 2022

Urządzenie eleganckiej łazienki nie jest łatwym zadaniem. Problematyczne będzie szczególnie dostosowanie małego pomieszczenia tak, by stało się dla nas komfortowe. Dlatego właśnie często rezygnujemy w nich z wanny, zamieniając ją…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca