niedziela, 25 lutego 2024r.

Kradzież samochodu – co zrobić? Jak się przed nią ustrzec?

Kradzież samochodu - co zrobić? Jak się przed nią ustrzec?

Systemy Keyless umożliwiają bezdotykowe otwieranie i zamykanie samochodu. Zasada działania jest prosta: pociągając za klamkę, auto wysyła sygnał do odbiornika przy kluczach. Jeśli ten znajduje się w pobliżu wozu – docelowo w naszej kieszeni – zamki automatycznie zostają odblokowane. Funkcja ta instalowana jest coraz częściej, zazwyczaj w pojazdach marek premium. Jest oczywiście bardzo wygodna – ale i niebezpieczna!

Metoda na walizkę

Kiedy wymyślono system Keyless, kwestią czasu pozostawało opracowanie techniki umożliwiającej złodziejom przechwycenie samochodu. I stało się!

Metoda na walizkę polega na przechwyceniu sygnału kluczyka. Najłatwiej jest tego dokonać na parkingach sklepów czy urzędów. Przestępcy działają w parach – jedna osoba posiada teczkę, w której ukryta jest aparatura przekierowująca impuls samochodu. Druga pociąga wtedy za klamkę upatrzonego auta, a kiedy pojazd wysyła sygnał, zostaje on przesłany dalej. W ten sposób zamki zostają odblokowane, podczas gdy my, nieświadomi, robimy zakupy.

Jak się przed tym bronić?

Istnieją futerały, które blokują impulsy systemu Keyless. Aby otworzyć samochód, wystarczy wysunąć z niego klucz i auto otrzymuje sygnał.

Na pewno ktoś teraz się zdziwi: ale to przecież zaprzeczenie idei! I ma rację; taki futerał całkowicie niweluje wygodę użytkowania pojazdu wyposażonego w funkcję Keyless.

Dlatego bardziej sensownym, i przy okazji pewniejszym rozwiązaniem, jest system odzyskiwania samochodu. Warunkiem do jego użycia jest tylko… pomyśleć zawczasu.

Zanim mleko się rozleje

Aby skorzystać z tego osiągnięcia techniki wystarczy umówić się na zainstalowanie nadajnika. Dystrybutor takiego rozwiązania zamontuje to urządzenie w miejscu, które będzie niewidoczne i nieosiągalne dla złodzieja – dzięki temu przestępca nie da rady go dezaktywować.

I co potem? Potem możemy spać spokojnie! W momencie gdy stwierdzimy kradzież samochodu, musimy tylko powiadomić centralę naszego dystrybutora. Jego pracownicy zdalnie wybudzają nadajnik z uśpienia (w którym trwać może 3 lata bez wymiany baterii!), a w odpowiedzi otrzymują od niego sygnał z informacją, gdzie się znajduje. Te dane następnie przekazywane są policji, która może zorganizować szybką i skuteczną akcję odzyskiwania skradzionego samochodu.

Sposób działania systemu lokalizacji pojazdu jest bardzo prosty, ale przy tym niesamowicie skuteczny. Aby z niego skorzystać, wystarczy tylko przeciwdziałać kradzieży, zanim zostanie dokonana!

Może spodobać Ci się również:

Niemiecki pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia – co zrobić w takiej sytuacji? Gdzie się zgłosić?

Niemiecki pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia – co zrobić w takiej sytuacji? Gdzie się zgłosić?

31 sierpnia 2020

Każdemu pracownikowi należy się wynagrodzenie za wykonaną pracę. Termin wypłaty określa się w podpisywanej przez obydwie strony umowie, tam także zostaje podana forma przekazania pieniędzy pracownikowi. Sytuacja, w której pracownik…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca