środa, 07 czerwca 2023r.

Niepokojący zapach unosi się w Twoim samochodzie? To może być zanieczyszczona klimatyzacja! Przeczytaj, co zrobić

Niepokojący zapach unosi się w Twoim samochodzie? To może być zanieczyszczona klimatyzacja! Przeczytaj, co zrobić

Ocieplenie klimatu coraz bardziej daje się we znaki. Upalne wakacje stają się już normą. Większość z nas nie wyobraża sobie przetrwania takich fal gorąca bez klimatyzacji w aucie, szczególnie w dużych miastach, takich jak Kraków czy Warszawa. Układ zapewnia nie tylko przyjemne ochłodzenie, ale i zwiększa komfort jazdy. Jednak kiedy poczujemy niepokojący zapach w wozie, warto przypomnieć sobie, kiedy ostatnie o niego zadbaliśmy… Regularne serwisowanie jest tutaj niezbędne, szczególnie w przypadku intensywnej eksploatacji. W innym przypadku ponieść możemy przykre konsekwencje.

Jakość powietrza w aucie

Klimatyzacja samochodowa to złożony system, który wykorzystuje do swego działania także płyny. Podczas używania, do filtrów dostają się różnego rodzaju zanieczyszczenia. Są wilgotnym i chłodnym miejscem, gdzie tworzą się doskonałe warunki do rozwoju bakterii oraz grzybów. Bardzo ważne więc, by dbać o regularne czyszczenie, żeby nie dopuścić do namnożenia tych niechcianych gości. Dlaczego jest to tak istotne? Zagrzybiona klimatyzacja podczas działania wydmuchuje wszystkie bakterie, wprowadzając je do obiegu powietrza. Może powodować to silne alergie, a drastyczne zaniedbanie prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. 

Kiedy udać się do mechanika? 

O serwis klimatyzacji samochodowej najlepiej jest zadbać tuż przed okresem letnim. Specjaliści polecają zrobić to wczesną wiosną. Takie działanie pozwoli na korzystanie z systemu chłodniczego przez całe wakacje. Aby zapewnić sprawność działania, wystarczy zadbać o układ raz w roku. Jednak jeśli mamy taką możliwość, warto wykonać zabieg czyszczący dwa razy: tuż po lecie oraz wiosną. 

Ozonowanie pozwala oszczędzić 

Jeśli nie zadbamy o system chłodzący w naszym aucie, możemy spodziewać się sporych wydatków. Regularny serwis pozwala na zachowanie klimatyzacji w stałym, dobrym stanie, dzięki czemu działa bez zarzutu. W takich okolicznościach ”konkretne” wymiany, takie jak na przykład zmiana filtrów, wykonywane są co 3, 4 lata. Jednak jeśli zignorujemy zalecenia, konieczność generalnych napraw przyjdzie znacznie szybciej. Wiąże się to z naprawdę dużymi kosztami. 

Kiedy zwykłe serwisowanie nie wystarczy?

Stałe zaniedbanie prędzej czy później ujawni swe konsekwencje. Co może się stać, jeśli nasza klimatyzacja samochodowa nie będzie czyszczona? Najczęstszym objawem jest zapach: przykra, wilgotna, nieco piwniczna woń. Powstaje zazwyczaj w wyniku zaawansowanego zagrzybienia filtrów. W takim przypadku absolutnie nie powinno się kontynuować użytkowania, gdyż jest to niebezpieczne dla zdrowia. 

Może spodobać Ci się również:

Gdzie kupić karton? Kartony na paczki

6 czerwca 2020

W życiu są różne sytuacje, w których niezbędne są opakowania kartonowe. Czasem zdarza się nam przeprowadzka i pilnie potrzebujemy opakowań tekturowych producenta doskonałej jakości. W działalności wielu firm i przedsiębiorstw…

Czytaj więcej